Obyčejný ocet účinně předčí drahou aviváž. Drtivá většina Čechů neví o tomto geniálním využití

Fotografie: BydlímeÚtulně

Přírodní aviváž je vhodnější volba k dnešním agresivním přípravkům k ochraně prádla. Společnost si je zvykla používat, avšak na úkor životního prostředí.

Současný stav přírodního prostředí vyvolává celosvětově velice vážné obavy. Pozorujeme značné zvyšování teploty vzduchu a ekologové upozorňují, že je to jen začátek problémů. Společnost si zvykla používat spoustu chemikálií, včetně těch na prádlo, které mají na životní prostředí neblahý vliv. Prací prášek = silná chemie; aviváž taktéž. Jedním ze způsobů, jak udělat změnu a začít navracet přírodě její čistotu, je nahradit umělé prací prostředky přírodními. Používaly je celé generace před námi a fungovalo to.

Jaké alternativy k aviváži a pracímu prášku vyzkoušet

Ocet je výborná přírodní aviváž. Je šetrnější k životnímu prostředí i k vašemu zdraví. Použití octa při praní nabízí několik výhod: je to přírodní změkčovač tkanin, pomáhá udržovat svěžest barev textilu. Dokonce může působit jako dezinfekční prostředek a bělidlo. Když použijete ocet místo aviváže, bude vaše prádlo po vyprání měkké a svěží, aniž by po něm zůstal jakýkoliv zápach.

Navíc ocet může pomoci odstranit z textilií odolné skvrny. Funguje totiž jako přirozené rozpouštědlo, které dokáže proniknout do skvrny a narušit její strukturu. Web Genialne uvádí, že zabrání i elektrizování prádla.

Nepříjemný zápach z odpadkového koše je minulostí. Díky kousku kartonu se ho nadobro zbavíte

Jak ocet místo aviváže používat

Odměřte 50–100 ml octa a nalijte rovnou do přihrádky na aviváž. Pak spusťte obvyklý prací program. Jestli se bojíte, že kyselý zápach na vašem čistém prádle zůstane, jste na omylu. Jednak pomáhá několikeré máchání, jednak se zbylý zápach odpaří při sušení, uvádí web TheSpruce. Pokud tomu nedůvěřujete a máte stále obavy, můžete k octu přidat několik kapek esenciálního oleje podle své oblíbené vůně a prádlo bude nejen čisté, ale i voňavé.

Čisté a svěží prádlo díky octu
Fotografie: Pixabay

Pokud máte doma malé děti, anebo jste-li sami na ocet citliví, přidejte pouze poloviční množství. Tento přírodní produkt je nejen účinný, ale také levný. A protože ho má skoro každý doma, činí to z něj dostupnou a levnou alternativu k tradičním avivážím. Vyzkoušejte jednou, dvakrát – sami uvidíte, jak budete s výsledkem spokojení.

Pere prádlo a čistí i pračku

Ocet je také vynikající k čištění pračky. Neutralizuje zápach, zabraňuje hromadění nečistot a také vodního kamene, který dokáže postupně rozpouštět. Přispívá tak i k udržení delší životnosti vaší pračky. O tom, že ideální proti zápachu prádla a skvrnám je i kypřící prášek do pečiva, jsme psali na BydlímeÚtulně v minulosti.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*