Dodejte vašim rostlinám chybějící vápník i bez použití chemických hnojiv

Fotografie: Freepik

Nejen my, ale i rostliny potřebují ke svému životu a růstu dostatek vápníku. Bohužel jej ale většinou nemají dostatek, neboť je z půdy nedokáží dobře absorbovat nebo v ní ho není potřebné množství. Jak to tedy udělat, aby ty vaše rostliny nedostatkem tohoto důležitého minerálu netrpěly? To vám dnes prozradíme.

Vápník se v půdě vyskytuj zcela přirozeně. Ne vždy se ale nachází v půdě v ideálním množství nebo skupenství, aby jej rostliny mohly správně přijímat. Humidní a písčité půdy mají obsah vápníku nejnižší, naopak nejvydatnější na vápník jsou půdy karbonátové. Vápník příznivě ovlivňuje strukturu půdy a neutralizuje její kyselost.

Proč je vápník pro rostliny důležitý?

Vápník toho dokáže mnoho, u rostlin je ale jeho nejpodstatnější působení na buněčné dělení. Posiluje také elasticitu a stabilitu buněk a pomáhá tvorbě kořenového systému. Skvělou vlastností je také to, že zlepšuje odolnost proti škůdcům, chorobám a mrazům.

Jak se projeví nedostatek vápníku?

K nedostatku vápníku nemusí přispívat jen samotný fakt, že jej v půdě není dostatek. Naopak, někdy může být půda na vápník velmi bohatá, ale vyskytuje se v ní ve formách, které rostliny neumí přijímat. Na vině může být také nadbytek některých jiných minerálů, zejména pak dusíku, draslíku nebo hořčíku.

Na první pohled poznáte nedostatek vápníku tak, že rostlinky málo rostou, rychle odumírají nové listy a celkově rostlinka působí jakoby zvadle, byť má vody dostatek. Rostliny také ztrácí svou odolnost vůči chorobám a škůdcům. Velmi často se nedostatek vápníku projevuje u jabloní, které pak plodí hořké plody s nápadnými pigmentovými skvrnami.

Jak dodat půdě vápník?

Zvládnete to i bez speciálních hnojiv nebo chemických produktů. Pomohou vám dokonce i věci, které máte doma. Jako první můžete vyzkoušet slupky od banánů. Ty rozkrájejte na drobné kousíčky smíchejte je se zeminou a přidejte do květináče či na záhon.

Fotografie: Pixabay

Banánové slupky se budou v půdě pomalu rozkládat a dobře poslouží jako potrava mikroorganismům, které v půdě žijí a rostlinám prospívají. Do půdy dodají také důležité živiny jako vápník, hořčík, síru, fosfáty, draslík či sodík a další.

Fotografie: Pixabay

Osvědčeným trikem je také použití vaječných skořápek. Nechte je vyschnout na teplém místě a je rozdrťte. Malé kousky přimíchejte k zemině v květináči či na záhonu.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]