Úspěch výsadby růží ovlivňuje volba vhodných sazenic a období jejich sázení

Fotografie: DepositPhotos

Proč sázet růže na jaře a ne na podzim? Odpověď je jednoduchá – mrazy. Právě ty mohou úrodu růží výrazně snížit. Ne všechny mladé sazeničky jsou natolik silné, aby zimu přežily.

Jaké podmínky jsou na sázení nejpříznivější?

Právě kvůli mrazům je nejlepším časem pro sázení růží období, kdy se teplota zeminy pohybuje mezi 8 a 10 stupni. V našich podmínkách k tomu dochází v průběhu druhé poloviny března nebo začátku dubna. Pro výsadbu je nejvhodnější vybrat takové sazeničky, na nichž se již objevily mladé výhonky.

Fotografie: DepositPhotos

Nevychází-li vám počasí vstříc, kořeny sazenice zabalte do navlhčeného hadříku. Dočasně je můžete zasadit i například do vlhkého písku. Právě tento povrch je známý svou schopností udržovat vyšší teploty. Pamatujte na to, aby teplota vzduchu prostředí, v němž jsou sazenice před svým zasazením uchovávány, neklesla pod 4 °C. V těchto podmínkách je lze uchovávat až po dobu jednoho měsíce.

Výběr vhodného místa

Pro výsadbu růží vyberte ploché či mírně vyvýšené místo, které je dlouhodobě chráněno před průvanem. Půda, do které růže zasadíte, by měla být dostatečně úrodná. Taktéž by měl být zajištěn dostatečný odtok přebytečné vody. Růže nezasazujte vedle jiných květin.

Světla potřebují růže dostatek, avšak ne natolik, aby je spalovalo. Právě přílišné vystavení slunečním paprskům může mít za následek zrychlení doby květenství. Z toho důvodu je vhodný mírný stín.

Fotografie: DepositPhotos

Příprava sazenic

Vršek mladých rostlinek ořízněte. Stejně tak seřízněte i kořeny. Stimulujete tak následný růst rostliny. Stonek, tedy nadzemní část, zkraťte tak, aby jeho délka dosahovala výšky zhruba 20 cm. Ponechejte 4 až 6 pupenů. Pozornost věnujte i kořenům – ty pečlivě zkontrolujte a odřízněte všechny suché části.

Před samotnou výsadbou pojistěte přežití rostliny ošetřením jejích kořenů. K tomu můžete využít hnojivo fitosporinu. Poté je ponořte do tekutého jílu či jiné směsi obsahující potřebné minerály.

Výsadba

V zemi vyhlubte otvor o trochu větší, než je šířka kořenového systému. Hloubka jámy by se měla odvíjet od délky kořenů + 5 cm. Do vzniklého otvoru vložte sazenici tak, aby se její kořeny usadily bez poškození.

Fotografie: DepositPhotos

Následně je zasypte zeminou. Čerstvě zasazenou rostlinu zalijte vodou. Abyste zabránili „nastydnutí“ růže, mokrou půdu přikryjte vrstvou mulčovací kůry či pilin.