Pokud není pravidelně trouba na pečení otíraná vhodnými prostředky, může se na ní objevit těžko odstranitelná tuková vrstva. A každým pečením se pak tyto přepalované nečistoty mohou uvolňovat i do pokrmů, což není příliš zdravé. Udržte svůj spotřebič jako nový s následujícími metodami.
Čištění trouby na pečení pomocí jedlé sody a octa
Než se pustíte do údržby trouby na pečení, obstarejte si tyto suroviny:
- 4 až 5 lžic jedlé sody
- trochu teplejší vody
- 100 mililitrů octa
Dále budete potřebovat i rozprašovač, bavlněný hadřík, větší misku a ochranné rukavice vhodné na úklid. Začněte tím, že si smícháte v misce jedlou sodu s trochou vody. Měli byste získat hustější konzistenci (něco jako pasta). Posléze z trouby vyjměte plech i mřížky a naneste na vnitřní povrch pomocí hadříku pastu ze sody a vody. Potřít byste měli jak dno, tak i strany a strop. Topnému tělísku se samozřejmě vyhněte. Hmotu nechte nanesenou v troubě asi 12 až 14 hodin. Lépe tedy proces učinit večer před spaním a nechat působit přes noc.
Ráno jedlou sodu setřete vlhkým hadříkem a na povrch nastříkejte pomocí rozprašovače ještě ocet. Na závěr vše důkladně opláchněte a vysušte zapnutím trouby na deset minut s otevřenými dvířky. Spotřebič bude uvnitř vypadat jako nový.
Další metody, které pomohou odstranit uplívající nečistoty v troubě
Kromě výše uvedené směsi můžete na uplívající tukovou vrstvu v troubě použít i směs vody a kypřícího prášku. Výsledná hmota by měla být hustá. Pastu nanášejte na znečištěný povrch a nechte asi 30 minut působit. Nakonec dobře opláchněte a setřete pomocí hadříku.
Dále k uvolnění připálených částic lze použít i žáruvzdornou misku s vodou smíchanou s citronovou šťávou a dužinou. Tekutinu necháte vypařovat v rozehřáté troubě po dobu několika minut a poté uvolněné tukové částice setřete vlhkým hadříkem.
Zdroj: Redakce – bydlimeutulne.cz