Čištění mastné trouby a pánve bude od teď hračka. Klíčem k úspěchu je běžná brambora

Fotografie: Depositphotos

Nečistoty v troubě dokážou potrápit každého, jelikož se většinou jedná o zaschlé zbytky jídla nebo omáčky. Vyčistit je lze pomocí obyčejných brambor, které dokážou zázraky.

Téměř každý člověk si přeje mít čistou domácnost bez nepříjemných zápachů a mnohých dalších nečistot. Občas je také potřeba vyčistit místa, která se nepoužívají pravidelně, ale usazují se v nich nečistoty, jež nelze příliš jednoduše vyčistit. Jedná se například o troubu na pečení, ve které často zasychá omáčka nebo zbytky od jídla.

Použijte klasickou bramboru místo chemie

Nemusíte mít doma uschované chemické prostředky, abyste vyčistili troubu od všech nečistot. Pomůže vám k tomu totiž i obyčejná brambora. Umí dokonale vyčistit kov a také odmašťuje. Jakmile se budete chtít pustit do čištění trouby, vyndejte si nejprve všechny rošty. Poté si společně s bramborami připravte ještě olivový olej, bílý vinný ocet a sůl.

Fotografie: Depositphotos

Na místo, kde budete chtít čistit rošty, si položte pro jistotu noviny. V nádobě si smíchejte olivový olej s bílým vinným octem a touto směsí potřete rošty. Následně si vezměte k ruce sůl a tu také nasypte na natřené rošty. Na řadu přichází brambora, kterou stačí rozkrojit napůl a začít s ní potírat rošty. Nakonec vše umyjte obvyklým způsobem společně s prostředkem na mytí nádobí.

Zbavte se veškerého tuku z pánve

Pokud nemůžete svou pánev zbavit tuku od posledního smažení, možná jste ještě nevyzkoušeli metodu, se kterou budete mít velice brzy hotovo. Pánev posypte hrubou solí a polovinou brambory ji rozetřete po pánvi. Nakonec vše opláchněte teplou vodou a otřete utěrkou z mikrovlákna. Nezkoušejte ale na teflonovou pánev.

Fotografie: Depositphotos

Vodu z uvařených brambor využijete při úklidu

Jestliže zrovna nemáte syrové brambory, se kterými byste mohli vyčistit pánev nebo troubu, lze použít k úklidu i vodu z uvařených brambor. Jakmile vám totiž tato skvělá voda zůstane, nevylévejte ji do dřezu. Využijte ji například na vytírání podlah, které ji zbaví mastnoty. Jakmile s touto vodou vytřete, použijte následně čistou vodu a opět podlahu přetřete

Zdroj: Goodhousekeeping

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]