Bez automatické pračky si dnes nikdo nedovede domácnost představit. V našich životech plní důležitou funkci a způsobila, že namáhavé činnosti jako praní trvají mnohem méně času a mají lepší výsledky.
Mohlo by se zdát, že praní je v dnešní době velmi triviální záležitost. Zařízení ale nemůže nahradit logické myšlení, a tak je občas na nás, abychom prádlo vyprali tak, aby nezůstalo špinavé, obarvené nebo dokonce sražené. Možná to znáte z vlastní zkušenosti, že jste z pračky vytáhli několik oblíbených blůz naprosto zničených.
Problémy s praním má mnoho lidí všude po světě
Jaké jsou nejčastější chyby při praní a jak se jim vyvarovat? Pokud oblečení vyperete správně, budete ho moci používat mnohem déle a barvy budou stále syté. Také se nestane, že se oblečení o několik velikostí zmenší nebo že ho vytáhnete plné žmolků.
Nezapomeňte, že je důležité oddělovat barevné a bílé oblečení. Pokud si zvlášť zakládáte na bílých halenkách nebo košilích, je to o důležitější. Barevné oblečení, pokud ho perete poprvé, může snadno jiné kousky obarvit. Pokud si koupíte nový kousek, zkuste ho nejdříve vyprat v octu, který způsobí, že se barvy uzavřou. Poté ho vyperte raději zvlášť. Až při dalším praní, pokud nepustilo barvu, ho můžete přidat k ostatnímu barevnému prádlu.
Pozor byste si měli dát nejen na barvu, ale také na materiál, ze kterého je oblečení vyrobené. Velmi záleží na tom, jestli máte obyčejné bavlněné tričko nebo jste si zakoupili dražší vlněný kousek. Vlněné svetry, čepice nebo šály by se neměly prát s jinými látkami. Perte je nejlépe v ruce, protože vlna nemá ráda změny teploty. Vyžaduje také teplotu maximálně 30 stupňů.
Jemné halenky, šaty a košile neždímejte a perte je nejlépe v ruce
Pokud na pračce nemáte programy na jemné nebo spodní prádlo, raději si připravte více času a halenky vyperte v ruce. Kalhoty, mikiny nebo trička můžete prát do teploty 60 stupňů, i tady je ale nutné přečíst pečlivě štítek. Spodní prádlo, pyžama, ručníky a povlečení byste měli pravidelně prát na 60 stupňů, jednou za čas klidně na 90, abyste se zbavili veškerých bakterií.
Častým problémem je nevhodně zvolený prací prostředek. Univerzální prostředky jsou sice fajn, ale na vlnu nebo jiný citlivý materiál rozhodně nejsou vhodné. U bílého oblečení používejte prostředky s bělícími přísadami. Můžete přidat několik lžiček jedlé sody nebo kyseliny citronové.
Podobné je to s černými oděvy, kupujte jen prostředky určené na ně. Speciální prostředky se prodávají také na vlnu, hedvábí nebo funkční oblečení. Takovým materiálům nedělá dobře ani časté ždímání. U povlečení nezapomínejte zapínat zipy, které jinak poškodí jiné látky. Mezi další chyby patří velké množství použitého prostředku. Může to způsobit v nejhorší případě alergickou reakci. Vynechat byste měli také aviváž, která sice prádlo hezky provoní, ale může podráždit sliznice.