Pokojové rostliny dělají radost a čistí vzduch, ale mohou přinést také užitek v podobě čerstvého ovoce. Mnoho druhů ovocných stromů lze totiž s úspěchem pěstovat i v domácím prostředí a budete překvapeni, kolik radosti přinesou.
Vlastní ovoce ze zahrádky? A proč ne z obýváku? I v interiérech lze pěstovat některé druhy ovocných stromů, které přinesou radost z úspěchů i chemicky neupravenou úrodu. Je libo šťávu z čerstvých plodů aceroly, džus z mini granátových jablek k snídani nebo citrony na přípravu čaje či koktejlu? Stačí utrhnout!
Základní tipy pro sadbu
Ovocné stromy milují sluneční záření, pro bohatou úrodu potřebují minimálně 8 hodin slunečních paprsků denně, proto je důležité umístění do jihozápadních míst s velkými okny, případně na verandu. Pro sadbu jsou vhodnější naroubované stromky, řízky nebo zakrslé kultivary, u sazenic ze semínek trvá dlouho, než začnou stromy plodit a ovoce nemusí být požadované kvality. A jaké stromky lze v domácím prostředí pěstovat?
Acerola (Malpighia glabra)
Zázračná třešeň z Barbadosu je doslova nabitá zdravím, bobule totiž obsahují 30krát více vitamínu C než citrusy. Doporučuje se šťáva z bobulí po ránu. Acerole nevadí suchý interiérové vzduch, miluje však světlo a v létě můžete přesunout květník na balkon, terasu či zahradu. Květy jsou růžové a stromky připomínají třešně.
Avokádo (Persea americana)
Také avokádo si můžete vypěstovat doma v květníku, hodí se samoopylující kultivar Day. Avokádo nesnese přílišnou vlhkost půdy, je nutné substrát promíchat s pískem a zalévat jen dle potřeby.
Pomerančovník zakrslý (Calamondin Orange)
Nejoblíbenější ovocný strom pro interiéry, který krásně kvete během celého roku drobnými bílými květy a plodí malé oranžové nakyslé plody. U většiny pěstitelů se jedná o křížence kumquatu a mandarinky, vyhovuje mu dostatek světla a teploty kolem 18 °C v zimě.
Kávovník (Coffea arabica)
Další úžasná rostlina, která se hodí i pro začátečníky. Kvete takřka po celý rok a plodí velmi záhy, dobře snáší suchý interiérový vzduch. Květy voní po kávě.
Trpasličí granátovník (Punica granatum Nana)
Miniaturní verze granátovníku plodí malá granátová jablíčka o velikosti asi 5 cm. Stromek někdy v zimě opadává, jinak mu vyhovují sušší podmínky interiéru. Granátovníku svědčí dostatek světla, ale neměl by stát na přímém poledním slunci. Dobře se formuje koruna, proto lze z tohoto typu granátovníku vypěstovat bonsaj.
Fíkovník (Ficus carica)
Pro pěstování v interiérech se hodí druh Petite Negra s drobnými plody.
Citrus kumquat
Není nic snazšího než vypěstovat drobné oranžové citrusové plody kumquatu, navíc se při jejich konzumaci nemusí ani loupat slupka!
Citroník limonový (Citrus limon)
Pokojová rostlina, která udělá radost a přinese užitek v podobě malých citronů. Je ideální jako dárek, protože překrásně kvete a provoní interiér příjemnou citrusovou vůní.