Barvy v domácnosti ovlivňují naši psychiku. Do každé místnosti patří jiná

Fotografie: Freepik

Podle odborníků a psychologů může barva místnosti, ve které se nacházíte, ovlivnit to, jak se budete cítit. Zatímco některé barvy podporují soustředěnost, jiné jsou ideální ke zklidnění a relaxaci. Je proto dobré barvy přizpůsobit jednotlivým místnostem a činnostem, které v nich vykonáváte. Přečtěte si, jaké barvy se hodí do jednotlivých místností.

Modrá do ložnice a světle zelená pro děti

Jsou místnosti, kde chceme vyvolat příjemnou a klidnou atmosférou. Takovým případem je například ložnice. Pro tuto místnost jsou ideální modré odstíny. Jednak patří mezi nejpříjemnější barvy na pohled, ale navíc vyvolává emoce a uklidňuje puls. Spánek i odpočinek v takové ložnici je přímo lék na duši.

Podobně funguje i světle zelená barva. Je velmi příjemná a tento odstín je doporučován pro děti. Zvolit správnou barvu je důležité pro správný vývoj. Ano i takový detail jako je barva místnosti se na tomto procesu může podílet. Světle zelená barva má uklidňující účinek a představuje zdraví, snižuje tlak a pomáhá dítěti klidně spát. Doporučována je také pro interiér školky a podobných zařízení pro děti.

Žlutá v kuchyni

Ideální barvou v kuchyni by podle odborníků měla být žlutá. Její odstíny totiž stimulují produkci serotoninu v našem těle, čímž stimulují chuť k jídlu. Ať už jde o kuchyň a jídelnu v domácnosti nebo stravovací zařízení, žlutá bude vždy ideální volbou.

Červená v pracovně nebo tělocvičně

Červená je velmi energická barva. Její odstíny podle psychologů podporují produktivitu a zlepšují soustředěnost. Právě díky těmto vlastnostem je ideální do místností, kde je potřeba vyvolat motivaci.

Skvěle se hodí do pracovny a kanceláře nebo dokonce posilovny. Červená podvědomě stimuluje rychlost a sílu. Ať už potřebujete motivaci psychickou nebo fyzickou, vyzkoušejte červené odstíny, které zvýší vaši produktivitu.

Šedá pro vstup a chodby

Podle slavné návrhářky interiérů Susan Bednar Long představuje šedá barva neutralitu. Právě proto se hodí pro využití v prostorách chodeb, vstupů a předsíní.

Při navrhování interiérového řešení se řídí pravidlem, že by tyto prostory měly být opticky odděleny od ostatních místností. Právě šedá barva je podle ní nejvhodnějším řešením. Je to elegantní a jednoduchá barva, která navíc mění tóny se světlem, čímž dává prostoru jedinečný vzhled.

Pocit tepla s oranžovou

Nejvíce o ideální barvě přemýšlejí lidé v souvislosti s hlavními místnostmi domu. Takovým případem je obývací pokoj. Tam totiž trávíme mnoho času se svou rodinou i případnými hosty.

Barva v této místnosti by měla být příjemná a důkladně promyšlená. Z psychologie barev vyplývá, že vhodnou barvou je například oranžová. Ta totiž dodává pocit tepla a působí útulně. Abyste se doma cítili příjemně, vymalujte obývací pokoj a centrální část domu nebo bytu na oranžovo.

Fotografie: Adobe Stock

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]