Netradiční chata, která je spojením moderního i klasického stylu

Pokud se zajímáte o architekturu, máme pro vás zajímavou ukázku. Tentokrát je to povedená chata, která se nachází v jižní části Chile a vychází z tradičních venkovských chilských obydlí, ale zároveň je ukázkou moderní architektury. Navíc velmi jedinečným způsobem pracuje s dvěma materiály, dřevem a sklem, které v celém prostoru chaty dominují.

Prosklená část pro relaxaci během dne

Tato chata o rozměru sto dvaceti metrů čtverečních na jedné straně vychází z respektu k tradičním chilským stavbám, které mají jednu část neprůhlednou a druhou naopak vytvořenou převážně ze skla, což domu zajišťuje dostatek světla a majitelům umožňuje krásné výhledy do okolí.

Navíc se v tomto případě tato prosklená část nachází na jižní straně, což zaručuje nejen dostatek světla, ale také tepla. Prosklená část domu je dvoupatrová a nachází se v ní především společenské prostory, tedy obývací část, jídelna a kuchyně. Po schodech se lze dostat do jakéhosi provizorního podkroví, kam se světlo dostává také za pomoci střešních oken. Dominantním materiálem v celé této části je světlé dřevo, které najdeme na podlaze, rámech oken, dveří i nosných trámech.

Celý prostor působí velmi klidným, relaxačním dojmem a z pohovky v obývací části se otevírají nádherné výhledy, nebo zde můžete relaxovat s knihou v ruce a číst si v přirozeném světle až do pozdních večerních hodin. Z této prosklené části lze navíc vyjít na terasu, kde se nachází malé posezení.

Tradiční šindelová část pro klid a soukromí během spánku

Druhá část budovy má stěny pokryté tradičními dřevěnými šindeli, které se v Chile používají stejným způsobem již celá staletí, a nabízí tak dostatek soukromí pro vytvoření dalších prostor, jako jsou ložnice a koupelna. S prosklenou částí chaty jsou tyto prostory spojeny prostřednictvím chodby. Tato část chaty je navíc orientována do okolního lesa, a zaručuje tak naprostý klid a ticho.

Fotografie: Marcos Zegers

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]