Ekonomové již před nějakým časem tvrdili, že dopady covid-19 nás teprve dostihnou, i když už snad hlavní pandemie pominula. Energie jsou toho důkazem. Právě pandemie je patrně jedním z důvodů, proč se jejich ceny navyšují.
Vyšší cena elektřiny a plynu netrápí jen ČR, jde o celoevropskou záležitost. My na tom podle všeho ještě nejsme až tak špatně, největšího zvýšení se dočkali obyvatelé jižních zemí. Například ve Španělsku se ceny kolikrát zdvojnásobily.
Problém pro domácnosti i podnikatele
Ve Španělsku je situace doopravdy tristní, meziročně se tam ceny energií navýšily o 34,9 procent. Domácnosti zaplatí o desítky eur týdně navíc, což není malá částka. Někteří si musí vybírat, zda zaplatí jídlo, nebo energie.
A snadné to není ani pro podnikatele. Mnohým se nevyplatí zapínat přístroje, zákazníkům raději řeknou, že nejsou v provozu. Dojdeme do tohoto stádia i u nás?
Snižuje se daň z elektrické energie
Stát se s tím snaží bojovat, předseda španělské vlády slíbil, že do konce roku 2021 ceny energií srazí na úroveň roku 2018. Vláda sníží daň z elektrické energie na minimum, jejž povolují unijní pravidla. Podobné opatření se chystá v Česku, do konce roku by měla být daň z energií odpouštěná.
V dalších jižních státech je situace podobná. Řecko bude dotovat ceny energií, italská vláda již v září představila záchranný balíček. Itálie je hodně závislá na dovozu zemního plynu, v zemi ho využívá více než polovina obyvatel. I cena plynu za m3 bohužel vzrostla.
Sešlo se několik negativních faktorů
A proč se vlastně ceny v Evropě tak skokově zvýšily? Bohužel se sešlo několik negativních faktorů v jednu chvíli. Covid je jedním z důvodů, těmi dalšími jsou nedostatečné zásoby plynu po minulé dlouhé zimě, bezvětří v Severním moři a zvýšení cen emisních povolenek. Podle odborníků by však zdražení nemělo trvat věčně, dlouhodobě si u dodavatele fixovat cenu se tedy nevyplatí.