Tato nádherná rekreační chata na Slovensku je pro Čechy ideálním místem na dovolenou

Fotografie: Depositphotos

Rekreační chata, do níž může každý z vás utéct před ruchem města, se nachází ve slovenské obci Hodruša-Hámre, Štiavnické vrchy.

A víte, z čeho byla tato stylová chata postavena? Jejím základem byla ruina budovy, která kdysi patřila důlní společnosti. Ta už dlouho nedala spát majiteli a týmu architektů. Ti připravili projekt a o výstavbu, respektive přestavbu staré budovy se významně zasadili. Ke stavbě se architekti rozhodli použít především místní materiály, což je dřevo a kámen.

Zpevnění základů a výstavba chaty

Původní zdivo bylo ponecháno a je doplněno železobetonovými stěnami. Podložní terén byl znovu zpevněn, aby nedošlo k sesuvu půdy. Střechu a fasádu tvoří dřevěné a plechové obložení, uvádí web Marianne. Štít a spodní část budovy jsou obloženy štípaným kamenem. Stropy jsou kombinací železobetonu a dřeva. Rekreační chata je nízkoenergetická a budova v sobě kombinuje moderní i tradiční materiály. Situována je tak, že velká prosklená stěna, jež vede na terasu, je otočená k lesu; ten v létě chladí a v zimě budovu chrání před nepřízní počasí. Uzavřené průčelí je natočeno k parkovišti.

V chatě byly použity hliněné omítky, které dokáží regulovat teplotu a zajišťují zdravé a vyvážené mikroklima v interiéru. Hliněné omítky umí pohlcovat vlhkost a díky této vlastnosti ochraňují dřevěné části chaty. Kromě vlhkosti pohlcuje hliněná omítka i pachy a toxiny, takže působí i jako filtr. O krásné chatě s výhledem na hory a s horolezeckou stěnou pro dobrodružnější povahy jsme pro vás na BydlímeÚtulně napsali v minulosti.

Akční partneři si splnili sen bydlením na cestách. Přestavěný nákladní automobil nabízí kompletní komfort

Interiér a jeho vybavení

Po vstupu do chaty najdete společnou kuchyň, obývací pokoj s jídelnou a vstup na terasu s již výše zmíněným výhledem do lesa. Centrálním bodem tohoto prostoru je prosklený závěsný krb. Dřevěné schodiště vede na galerii, která umožňuje přístup do podkrovního rodinného pokoje. Další pokoje jsou situovány směrem k lesu. Na galerii je i zavěšená síť, v níž můžete po dobu pobytu odpočívat. Chatu je možné využívat v letním i zimním období (jedná se o lyžařskou oblast).

Tato rekreační chata je otevřená, beze stropu, a tam je příležitost pro zábavu dětí – po zavěšeném žebříku mohou vystoupat právě až ke štítu. Takže ani v případě nepříznivého počasí se vaše ratolesti nebudou nudit. Chata byla pojmenována Chalet Salamandra. A protože oblast, v níž chata stojí, je proslavená industriální hornickou historií, byly v interiéru použity černé, antracitové a zlaté materiály. Stejně tak byly v chatě použity vzory krajek (na tapetách, zábradlí a závěsných lampách). Hodrušská krajka je totiž známá po celém světě.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*