Je nádherný a nenáročný na péči. Vánoční kaktus dělá parádu hlavně v zimním období. Proto je oblíbenou výzdobou právě o svátcích.
Pravděpodobně ho znáte pod jménem vánoční kaktus. Říká se mu však také zimní pýr, barbórka, plamének, zygokaktus nebo rak. Jde o zajímavou květinu, která má stonky postavené ze zelených segmentů. Kvete květy různých barev podle druhu. Nejde o velkou rostlinu, a tak si ji mohou pořídit i ti, kdo mají jen malý byt. Celý prostor nádherně rozzáří nejen o Vánocích.
Je to rostlina paradoxů
Vánoční kaktus patří do čeledi kaktusovitých. Bohužel se proto mnozí lidé domnívají, že tuto květinu není třeba zalévat. Rostlina však pochází z tropického vlhkého podnebí a vyžaduje pravidelnou šetrnou zálivku. Miluje vláhu. Možná, že si ho pletete s velikonočním kaktusem. A není divu. Jsou si totiž velmi podobné a jediným velkým rozdílem je doba jejich květu. Zatímco jeden kvete v zimním období, druhý až na jaře.
Rostlině je pochopitelně nutné zajistit ty správné podmínky. Jak již bylo řečeno, vánoční kaktus potřebuje vlhkost a mírnou zálivku. Přelévání nesnese. Pak by vám totiž květina mohla uhnít. Ideální je kropení, a to měkkou stojatou vodou. Jestliže tedy máte dešťovou vodu v sudu, je to naprosto ideální. Pozor však na zalévání v době květu. Pokud navlhčíte květy, mohou opadat. Zapomínat byste neměli ani na hnojivo. Vhodné jsou ty určené pro sukulenty. Použít lze i univerzální roztok.
Kaktus potřebuje klid
Tato nádherná květina potřebuje během roku dvě období klidu. Jedním z nich je jaro. V tu dobu vánoční kaktus ztrácí květenství. Výhonky rostliny se stahují a zelené segmenty ztrácejí svoji elasticitu a také se zmenšují. V takovou chvíli je nutné přemístit rostlinu na chladné místo. Ideální je místnost, kde je kolem 10 stupňů Celsia. Tam jí bude nejlépe. Vhodná je tedy chodba nebo nevytápěný pokoj.
V období klidu rostlinu nehnojte a také nezalévejte. Opravdu potřebuje odpočívat. Pokud však uvidíte na kaktusu vrásky, poskytněte mu trochu vláhy. Druhé období klidu přichází kolem října nebo listopadu. V tu chvíli je vhodné opět přerušit zálivku a opět ji uložit na chladnější místo. Jedině tak se vytvoří poupata. Někteří lidé dokonce doporučují květinu v tu dobu přikrýt. Buď rostlinu zakryjte papírovou krabicí, nebo ji umístěte do tmavé místnosti.
Zdroj: GardeningKnowHow