Kdy vyměnit matraci?

Kvalitní spánek je půl zdraví. Tak se praví dlouhá staletí. A něco na tom bude. Vždyť podle statistik trávíme spánkem až třetinu svého života. Pokud se dlouhodobě potýkáte s nespavostí, nebo pokud vás už delší dobu bolí páteř, je načase s tím něco udělat. Na vině je pravděpodobně matrace, která už bedlivě čeká na výměnu. 

Matrace nevydrží do konce vašeho života

Je třeba si uvědomit, že matrace není něco, co by s člověkem žilo do konce života. Jedná se o věc s datem spotřeby. Její životnost se navíc může razantně zkracovat, a to v závislosti na mnoha faktorech, ke kterým patří i míra jejího využívání nebo péče o ni. 

Ať už patříte k uživatelům opravdu pečlivým a zodpovědným vůči matracím, nebo se řadíte na tu „temnější stranu”, pojďme si prozradit, kdy je čas svou spánkovou oporu páteře vyměnit.

Nová matrace po pět až sedmi letech

To, jak dlouho s vámi matrace bude trávit čas v jedné domácnosti, se odvíjí od její kvality (a kvality použitých materiálů). Zatímco klasické pružinové matrace mohou vydržet zhruba pět let, latexové (čili kvalitnější a dražší alternativy) mohou vydržet i sedm dlouhých let. Jak ale víme, vliv na životnosti tohoto spánkového společníka má několik dalších faktorů. 

Obecně tedy lze říct, že čas na novou matraci přichází po pěti až sedmi letech aktivního používání spánkové opory zad. Poté je zapotřebí investovat do něčeho nového, na čm se rozhodně nemá šetřit (přece jenom investujete do svého zdraví). 

Když nemám paměť na čísla

Možná si říkáte, že čas plyne rychlostí blesku a že si opravdu nevzpomínáte, kdy jste matraci pořizovali. Čili nemůžete nijak zjistit, jestli je s vámi daný společník tři, pět nebo deset let. Naštěstí existuje několik signálů, jež vám napoví, že je čas zavítat do e-shopu s matracemi a mrknout se na nabídku nejen matrací, ale i na protiroztočové povlečení, které kvalitu spánku posune na vyšší úroveň.

Mezi ony signály patří například:

  • Pružiny, které cítíte př každém pohybu. 
  • Proleženiny, kvůli kterým nemá páteř dostatečně pevnou oporu.
  • Poškozený povrch matrace, který je viditelným projevem jejího stáří. 
  • Když matrace vydává zvuky (ano, i matrace to dokáže).
  • Časté probouzení a s tím spojená nespavost (na vině opět stará matrace).

Je čas na výběr matrace

Zjistili jste nyní, že je opravdu ten nejvyšší čas na výměnu spacího společníka? Nabízí se otázka, na co při výběru nezapomenout. Jak už bylo zmíněno, ceny jsou při výběru tohoto prvku ložnice druhořadé (investuje se do našeho zdraví), ale samozřejmě se nikde nepíše, že by nás tento prvek měl finančně zruinovat. Jděte zlatou střední cestou. 

Pomoci mohou různá srovnání na webu rankito.cz, nebo také reference, které jsou běžně k přečtení v internetových diskuzích. 

Zkontrolujte několik parametrů

Abyste domů odcházeli s matrací, která je přesně podle vašich představ, měli byste si před zaplacením zboží zkontrolovat několik parametrů. Předně, jestli je matrace dobře prodyšná. Prodyšnost oceníte nejen během léta a ocení ji nejen ti, kteří se více potí. Jedná se o skvělou vlastnost, která předchází vzniku plísní nebo roztočů v matracích čili ponechává ji po zdravotní stránce nezávadnou.

Kromě toho zkontrolujte i tvrdost, jestli vám vyhovuje. Obecně platí, že tvrdší matrace volí jedinci obvykle spící na zádech, měkčí pak ti, kteří usínají na boku. Tím se dostáváme pomyslným oslím můstkem k apelu – nekupujte si s partnerem jednu velkou matraci, ale spíše dvě menších rozměrů. Tedy pokud nejsou vaše spánkové polohy naprosto totožné. 

Pokud vás dlouhodobě bolí záda, vyplatí se investovat do ortopedické, případně zdravotní matrace. Díky jejich zpracování se plně přizpůsobují lidskému tělu.