Okurky si na zahrádkách pěstuje mnoho lidí, a to proto, že jsou nejen chutné, ale na pěstování i poměrně nenáročné. Přesto je ale mohou napadnout choroby, které je mohou zničit.
Spousta z nás si na zahrádkách dokáže vypěstovat mnoho druhů zeleniny. Patří mezi ně i okurky, které se hodí na pěstování i pro ty méně zkušené zahradníky. Často se pěstují samostatně na zahrádce, ve skleníku nebo fóliových tunelech. Avšak bez ohledu na to, kde se pěstují, mohou být napadeny houbovými nebo bakteriálními chorobami, a proto se i přes jejich nenáročnost pěstování hodí vědět, jak okurky řádně chránit. A pokud okurky již napadené jsou, je třeba umět rozpoznat, čím jsou napadené a jak je ošetřit.
Prášková plíseň
Jedná se o jednu z nejzávažnějších houbových chorob, která napadá porosty okurek a způsobuje značné škody. První příznaky se objeví hlavně v období sucha, většinou při teplotách 30 stupňů Celsia. Příznaky poznáte tak, že se na listech začnou objevovat bílé skvrny viditelné z obou stran. Postupem času se začnou rozpínat po celých listech. Bílé skvrny pak dosáhnou i na řapíky a výhonky a dostanou moučnou konzistenci. V poslední fázi onemocnění žloutnou listy a uvadají.
Kontrola a prevence proti plísni spočívá v omezení přílišného zalévání okurek a důkladné sterilizaci nástrojů, které na okurky používáte. Jakmile se však plíseň objeví na plodech, můžete zkusit organický postřik z cibule nebo přesličky. Pokud si ale tyto přírodní postřiky s plísní neporadí, je třeba sáhnout po specializovaných fungicidech, jež by měly plíseň odstranit. Postřik by se měl opakovat každých několik dní u polních okurek a jednou týdně u okurek pěstovaných v uzavřeném prostoru.
Okurková mozaika
Dalším známým virovým onemocněním je tzv. okurková mozaika, kterou přenášejí mšice spolu s mízou nemocných rostlin. Postihuje venkovní i skleníkové plodiny a nejčastěji se jí nakazí při zahradničení. První příznaky jsou viditelné na mladých listech, jež se svrašťují a deformují a objevují se na nich světlé žilky. Plody jsou naopak pokryté nepříjemnými bradavicemi a žlutými skvrnami. Takto postižené rostliny potom přestávají kvést a plodit.
V boji s okurkovou mozaikou nejlépe funguje profylaxe, tady důkladná dezinfekce nářadí před každou prací na zahrádce. Je také velice důležité odstranit plevel, který mezi okurkami roste, protože právě ten je místem pro přežívání virů. Dále by také měly být odstraněny veškeré infikované rostliny a půda dekontaminována, například za pomoci páry. Tato metoda spočívá v tom, že se pomocí parní hadice bude vstřikovat pára do půdy.
Zdroj: RuralSprout