Tyto české bankovky vám mohou vynést mnohonásobek původní hodnoty. Zkontrolujte tento malý detail

Fotografie: Depositphotos

Chyby na bankovkách jsou v hledáčku mnoha sběratelů. A že takových bankovek v oběhu je! Některé z nich mohou být právě ve vaší peněžence.

I tiskařům se může stát, že pošlou do oběhu bankovky, které jsou nějakým způsobem vadné. Někdy na nich chybí část potisku, anebo mohou vypadat jako polité. Pokud byste takovou bankovku měli a nabídli ji do aukce, pak by vám tato transakce mohla vydělat spoustu peněz.

Chyby při tisku bankovek

Při pohledu na takovou bankovku byste si mohli myslet, že je znehodnocená. Avšak pozor! Některé vady a nedostatky jsou naopak velmi cenné a sběratelé jsou ochotni za ně platit. A ne málo, uvádí web TN. Způsobů, jak je možné bankovku při tisku pokazit, je celá řada. Někdy se jedná o chyby ojedinělé – taková bankovka je pak skutečně unikátní a lze ji prodat v řádu statisíců. Což se už několikrát stalo.

Jiné chyby jsou běžnější, ale i za takové bankovky sběratel často zaplatí mnohonásobek jejich nominální hodnoty. Byl sestaven seznam vad, které při tisku vznikají, informuje web Kurzy. Podle něj poznáte, jestli některá vaše bankovka není náhodou příliš cenná na to, abyste ji poslali dále do oběhu a zaplatili s ní třeba v drogerii.

V domácí knihovně lze najít vzácné knihy v hodnotě desítek tisíc Kč

Seznam chyb na českých bankovkách

Níže uvedený přehled vám poskytne určitý návod, jak bankovky zkoumat a chyby tisku na nich hledat. Nedostatků na bankovkách je ovšem mnohem více, než je zde uvedeno. Ale o těch zase až někdy příště. Je tedy jenom na vás, zda bankovky, jež se vám dostanou do rukou, budete prohlížet. O některých konkrétních cenných bankovkách a mincích, které mohou vynést tisíce, jsme psali na BydlímeÚtulně nedávno.

  • Chybějící tisk – vzhled bankovky nevzniká jen jedním tiskem, nýbrž je tvořen několika otisknutými vrstvami. Někdy se stane, že jedna nebo i víc vrstev bylo opomenuto. V takovém případě některé části obrazce chybí a místo nich jsou na bankovce prázdná místa. Stalo se to například u tisícovky z roku 1996; v roce 2011 byla její hodnota 200 tisíc korun.
  • Dva v jednom – někdy dojde k opravdu výraznému chybotisku, a to když na jednu stranu bankovky se natiskne líc i rub zároveň. Vrstva, která má být na opačné straně, se zobrazuje zrcadlově.
Možná máte bankovky s chybotiskem v peněžence
Fotografie: Pixabay
  • Rozdílné číslování – na každé bankovce jsou na zadní straně kontrolní čísla: jedno je ve spodní části ve vodorovné poloze, druhé je na boku natištěné vertikálně. Čísla musí být pochopitelně stejná. Kdyby se jen jedno z nich lišilo, jedná se o chybotisk a bankovka se stává vzácností. Tisícikoruna s tímto nedostatkem byla v roce 2010 prodána za 16 tisíc korun.
  • Přebytek barvy – jindy se chybotisk projeví tak, že se otiskne nadměrné množství barvy. Pak se na bankovce objeví různé stíny; někdy vypadá jako politá kávou či jinou tekutinou.
  • Ohnutý roh – do tiskárny se může dostat bankovka s ohnutým rohem. Pak není potisk kompletní, neboť pod ohnutý roh se nedostane barva. Stalo se to například na padesátikoruně, na níž chybí část obličeje svaté Anežky České na lícové straně.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*