Maliny jsou lahodné ovoce, kterým pohrdne málokdo. Jejich pěstování není zas tak náročné, ale když se vyskytnou choroby, je třeba vědět, co dělat.
V sezóně mohou maliny dorůst do opravdu sladkých a velkých plodů. Spousta lidí se rozhodne vysadit si keře malinovníků na své zahrádce, aby si mohli užívat sladkých a zdraví prospěšných malin bez omezení. O úrodu je ale potřeba se neustále starat, protože se může stát, že maliny nebudou plodit a úroda nesplní očekávání. Choroby rostlin patří k důvodům, proč maliny neplodí tak, jak by měly. Které choroby jsou nejčastější a jak jim dostatečně předcházet?
Šedá plíseň
Mezi nejčastějšími chorobami malin je bez váhání šedá plíseň, která je nebezpečným onemocněním ovocných rostlin a keřů. Je způsobena houbou Botrytis cinerea, která napadá nadzemní části rostlin na plantážích s vysokou hustotou vegetace. Vyhovují jí vlhká léta a příliš mokré rostliny. Mezi příznaky této choroby patří tmavé skvrny na výhoncích malin a našedlý povlak na plodech.
Napadená rostlina začne po nějaké době odumírat, takže jakmile na malinách zpozorujete šedou plíseň, je nutné nemocné výhony ihned seříznout a zvážit dobrý a účinný postřik. Tomuto onemocnění malin lze předcházet pravidelným prořezáváním výhonků během sezóny, aby bylo zachováno zdravé proudění vzduchu. Na podzim se však vyplatí sbírat uschlé větve a staré plody, aby se nevytvářely podmínky pro rozvoj houbových chorob.
Odumírání výhonků malin
Další chorobou malinovníků je odumírání výhonků malin způsobené několika různými houbami. Jsou to především houby druhů Botrytis cinerea, Leptosphaeria coniothyrium, Didymella applanata a patogeny hub Phytophthora vyskytující se ve vlhké a těžké půdě. Kromě výhonků rostliny, které trpí touto chorobou, často trpí také samotné maliny a listy.
Příznaky, které by vás měly v létě znepokojovat, jsou především fialovohnědé skvrny na mladých částech rostliny. Chcete-li maliník vyléčit, odstraňte všechny napadené výhonky a spalte je, poté aplikujte vhodný postřik na ochranu rostlin. Prevencí odumírání malinových výhonků je v prvé řadě jejich seříznutí a zbavení se starého ovoce ležícího na zahradě, aby se choroba dále nerozvíjela.
Zdroj: Porady Interia