Ruční praní může být někdy pěkná dřina a kdo si to nezkusil, ten neví. Dnes však pořád mnoho lidí dává přednost praní v rukou, ale často dělají některé z těchto chyb.
Praní v ruce se dnes vidí už málokde, protože tuto činnost nahradily pračky. Některé kousky oblečení se však doporučují prát v ruce – a má to své důvody. Praní v pračce může například oblečení a látku poškodit nebo může daný kus poškodit pračku. Při praní v ruce je však také možné udělat chybu, ačkoliv se to zdá jednoduché, a prádlo se tím též může poškodit.
Odkládání prádla do umyvadla
Ačkoliv to možná zní lehce pofidérně, je tomu tak. Vnímejte praní prádla jako koupel, kterou si chcete dopřát na konci dne. Též se nechcete naložit do prázdné vany a ani váš oblíbený kus oblečení by neměl ležet v koupelnovém umyvadle bez vody a pracího prostředku.
Než se tedy do praní pustíte, nezapomeňte nejdříve dřez nebo umyvadlo naplnit studenou nebo vlažnou vodou a rozpustit v něm správnou dávku používaného pracího prostředku. Poté oblečení ponořte do vody a na několik minut ho přitlačte, aby se látka nasákla. Nechte prádlo na půl hodiny naložené ve vodě a po plynutí této doby prádlo párkrát promněte v rukou. Nakonec ho jen opláchněte pod čistou vodou a pořádně vyždímejte.
Vzájemné tření skvrn
Mnoho lidí má při praní v rukou tendenci skvrny třít o sebe, aby lépe pustily. Je to však špatně, obzvláště pokud je tření intenzivní a neustálé. Může poškodit jakoukoliv látku a můžete si tak do kusu oblečení prodřít i pěknou díru, což by bylo nepříjemné. A je také dost pravděpodobné, že skvrny nejenže neodstraníte, ale naopak je ještě více rozmažete do větších skvrn.
S oblečením, na kterém jsou skvrny, je třeba jednat jemněji. Nalijte si na prsty speciální prostředek na odstraňování skvrn nebo tekutý prací prostředek a jemnými krouživými pohyby ho vmasírujte do skvrn. Nakonec opět nezapomeňte oblečení jemně přitlačit ve vodě s pracím prostředkem a nechte na 15 až 20 minut látku nasáknout. Poté ho jen důkladně vymáchejte v čisté vodě.
Nemáchejte oblečení pod tekoucí vodou
Ačkoliv je to poněkud rychlejší a jednodušší, máchat oblečení pod proudem vody je chyba. Látky se příliš natahují, když se dostanou do styku s prudkým proudem. Mácháním oblečení se odstraňuje veškerá chemie a prací prostředky z látky a při špatném vymáchání na ní zůstanou a mohou způsobit i kožní problémy. Proto je nejideálnější postupovat při máchání stejně jako při praní a máchat prádlo ve vodou napuštěném umyvadle.
Napusťte si umyvadlo nebo vanu čistou vodou a vyjměte oblečení ze špinavé vody. Přesuňte ho do té čisté a pokud máte umyvadlo s kohoutkem, jehož součástí je rozprašovač, opláchněte jím lehčí kusy prádla, jako například plavky nebo spodní prádlo. Pokud máte nějaké větší kusy oblečení, v umyvadle s čistou vodou je několikrát přitlačte ke dnu, aby se látka pořádně nasákla čistou vodou a veškerá chemie se tak dostala ven.
Zdroj: Athensmagazine