Zamaštěný plynový sporák je nepříjemný problém, který vám může dát při úklidu domácnosti opravdu zabrat. Tyto domácí prostředky však fungují skvěle.
Čištění plynového sporáku od mastnost může být často opravdu nepříjemný úkol. Jeho odstranění totiž není vždy snadné a samotný proces drhnutí může dát opravdu zabrat. Naštěstí však existuje několik osvědčených způsobů, které vám pomohou veškeré tyto nečistoty snadno a rychle odstranit, a to již během několika minut. Níže se proto můžete seznámit s těmi nejlepšími domácími prostředky, které vám dokonale vyčistí plynový sporák.
Sporák čistěte pravidelně
Pohled na zamaštěný plynový sporák může být často děsivý a rozhodně neudělá dojem na žádnou vaši návštěvu. Je proto důležité pravidelně jej čistit, a to alespoň několikrát týdně – tímto způsobem totiž zabráníte růstu bakterií, plísní a dalších škodlivých mikroorganismů, které mohou vést k nepříjemnému zápachu. Abyste se tohoto nepříjemného problému zbavili, stačí použít tyto osvědčené domácí prostředky.
Obyčejný ocet
Ocet je úžasný prostředek, který má ve své kuchyni pravděpodobně každý. Kromě však kulinářského využití jím můžete skvěle vyčistit celý plynový sporák. Účinně totiž odstraňuje všechny nepříjemné pachy po spáleninách, plísně a také si hravě poradí s mastnotou. Jednoduše si připravte lahvičku s rozprašovačem, do ní nalijte vodu a půl sklenice octa. Ještě před použitím s ní pořádně zatřepejte, aby se ingredience dobře promíchaly.
Poté stačí prostředek nanést na celý povrch sporáku a nechat jej minimálně 15 minut působit, aby rozpustil veškeré nečistoty. Jakmile tato doba uplyne, odstraňte veškerou špínu vlhkým hadříkem a poté ještě houbičkou vše vydrhněte. Nakonec sporák utřete do sucha papírovými utěrkami a máte hotovo!
Jedlá soda
Jedlá soda patří mezi nejúčinnější přírodní prostředky, které lze využít mnohými způsoby, protože disponuje mírnými žíravými účinky. Skvěle vám proto pomůže s důkladným čištěním plynového sporáku – navíc ji můžete kromě nerezové oceli použít na jakýkoliv povrch. Roztok připravíte tak, že nalejete teplou vodu do malé misky a přidáte tři polévkové lžíce jedlé sody. Směs poté rozetřete po celém povrchu sporáku a nechte půl hodiny působit. Po uplynutí této doby vše očistěte vlhkou houbičkou a nakonec osušte papírovými utěrkami.
Vosk na karoserii
Ačkoliv se tento způsob může zdát poněkud neobvyklý, vosk na karoserii je obzvláště účinný při drhnutí plynového sporáku. Ještě před jeho použitím byste však z povrchu měli odstranit veškeré zbytky jídla a další větší nečistoty, protože se nejedná o čistící prostředek. Díky jeho složkám si však hravě poradí s veškerou mastnotou a navíc přístroj ochrání před poškrábáním a jiným mechanickým poškozením. Na čistý a studený sporák naneste vhodnou vrstvu tohoto prostředku, nechte jej 15 minut působit a poté vydrhněte houbičkou.
Zdroj: Porady Interia