Štípání dřeva je práce, které se většinou ujímají muži. Existuje ale skvělý trik, díky němuž si práci můžete usnadnit.
Život na venkově má svou krásu, ale kromě bezstarostných chvilek může nastat i mnoho potíží. Příkladem toho je štípání dřeva. V chladnějších obdobích je příjemné sedět u horského plápolajícího krbu, ale ne každý rád řeže dřevo, které je k tomu potřeba. Na videu níže můžete vidět super osvědčený postup, jenž vám usnadní práci v případě, že musíte štípat velké množství dřeva. Pokud se nechcete při řezání většího kusu dřeva stále ohýbat dolů a nahoru, vyzkoušejte tuto techniku.
Správný výběr sekery
Lidé, kteří se rozhodují o koupi štípací sekery, se řídí různými kritérii, od ceny až po pověst výrobce. Je to určitý ukazatel kvality. Zejména byste si však měli dát pozor na parametry sekery. Hmotnost hlavy má velký význam pro efektivitu práce. Minimální hmotnost by měla být 1,8–2 kg, jinak budete těžce bojovat s tvrdším dřevem, suky nebo většími pařezy. Hlava by měla být ostrá, dobře profilovaná, vyrobená z materiálu, jenž usnadňuje klouzání. Správný tvar a materiál vám umožní efektivně pracovat i s lehčí sekerou. Kombinace obou prvků umožňuje štípat „obtížné“ dřevo.
Rukojeti jsou vyrobeny ze dřeva nebo sklolaminátového kompozitu. V prvním případě je pozornost věnována hustotě letokruhů a jejich rozložení, měly by být husté a probíhat svisle, rukojeť je pak odolnější. Předností kompozitu je odolnost vůči nepříznivým povětrnostním podmínkám, vysoká pevnost a lehkost. Rukojeť by měla být protiskluzová. Často se používají kovové výztuhy u hlavy. Optimální délku rukojeti lze zkontrolovat uchopením hlavy a umístěním rukojeti podél paže. Měla by končit před podpažím, ne do něj zasahovat.
Štípání dřeva pomocí pneumatiky
Vezměte dvě ojeté pneumatiky a nasaďte je na sebe. Upevněte je pevnějším drátem, aby se nerozpadly, a doprostřed pak vložte větší kámen nebo něco jiného, co vám zajistí pevný podklad. A můžete se pustit do štípání dřeva. Díky této metodě si ušetříte spoustu času, jelikož už se po každém rozpadlém kousku dřeva nebudete muset ohýbat, a také se vyhnete bolestem zad.
Vždy jen vložíte dřevo do pneumatiky, uděláte pár úderů sekerou a následně můžete vzniklé menší kusy dřeva sbírat všechny najednou. Video, které se šíří jako lavina, natočila Sara Pearson a zveřejnila ho na celosvětové sociální síti. Tuto metodu štěpení vymyslel její otec Brad, kterého můžete vidět na nahrávce, jak efektivně dřevo štípe.
Zdroj: Tudnivalok