Charakteristika rustikální kuchyně

Sníte o nové a krásné kuchyni, ale nemůžete se stále rozhodnout, který styl bude pro vás ten pravý? Netíhne-li vaše srdce k modernímu minimalismu, vydejte se cestou opačnou. Vyberte si nestárnoucí rustikální kuchyni. Ta se vyznačuje nenahraditelným kouzlem, zdobností, přírodními materiály a nádechem příjemné domácí pohody.

Kuchyň bývá středobodem každé domácnosti. Rodina se v ní setkává několikrát za den, a to nejen v souvislosti s jídlem. I z tohoto důvodu se dostává do popředí úplně jiné pojetí interiéru než v minulých dobách. Malé kuchyně jsou pasé, vrací se prostorné a útulně zařízené místnosti.

Co značí pojem rustikální kuchyně?

  • Rustikální kuchyně zahrnuje až několik různých stylů vycházejících z kultury a tradic daných oblastí. Bude-li řeč o rustikální kuchyni u nás v ČR tak ta vychází z venkovského stylu a dřevo je v nich prezentováno s viditelnými nedostatky a patinou. Chybět nesmí samozřejmě ani tradiční dekorace a doplňky, které tento styl ještě více umocní.
  • Své příznivce si nachází rovněž jednoduchý severský styl. Zde se využívá především světlého dřeva a bílé barvy. Vyznačuje se také střízlivým zdobením.
  • Zapomenout nesmíme ani na protipól, kde patří barevné a bohatě dekorované rustikální kuchyně v jižním stylu. Tady se klade důraz na historizující prvky a pestré lakování.

Tvář rustikální kuchyně

Rustikální kuchyně lze právem označit za opravdové. Poctivé řemeslné zpracování a použité přírodní materiály probouzejí pozitivní emoce. Ke klíčovým atributům patří  uvolněný dojem, přirozená ležérnost a důraz na komfort. Atraktivitu rustikální kuchyně umocňuje navíc prostornost a světlost. Žádané jsou rovněž středové mycí či varné ostrůvky. Ať už si vyberete jakýkoliv styl rustikální kuchyně, bude vám činit radost.

Jaké dřevo se nejčastěji využívá?

Nejčastěji používané materiály tvoří jehličnaté dřeviny, jako jsou borovice a smrk. Ovšem používá se rovněž dřevo listnatých stromů. Zejména ořech, dub, buk, třešeň, hruška a olše. Rustikální kuchyně vám bude zkrátka dělat radost každý den a nikdy se vám neokouká.

Obrázek: pixabay.com

Čtěte také: Moderní i rustikální kuchyně: Fotogalerie plná inspirace