Ukazuje se, že alobal řeší zásadní problém s drahými energiemi. Radiátory s ním lze roztopit bez ztrát tepla

Fotografie: Donald Trung Quoc Don / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Abyste doma měli příjemně teplo, je s příchodem zimy nejvyšší čas začít topit. Abyste radiátor rychleji rozehřáli a měli doma dříve teplo, vyzkoušejte tento jednoduchý trik.

Jakmile se venkovní teploty začnou pohybovat blíže k nule a slunce už nehřeje tak jako v létě, je načase začít doma topit. Spousta lidí kvůli obavě z vyšších nákladů začátek topné sezóny odkládá na co nejzazší dobu. Toto rozhodnutí se ovšem vždycky nevyplácí, protože v chladném a vlhkém prostředí se dobře daří plísním, virům i bakteriím. Díky tomuto jednoduchému triku však můžete radiátor roztopit ještě účinněji a zároveň ušetřit peníze za jeho spotřebu.

Co budete k účinnějšímu topení potřebovat

Aby bylo co nejvíc tepla dodáváno do vašeho pokoje a neunikalo ven, stačí zabránit jeho pohlcování stěnou. Jediné, co k tomu budete potřebovat, je hliníková fólie. Tato fólie zabrání zbytečnému úniku tepla přes stěnu ven a namísto toho zadrží veškeré teplo z radiátoru a pošle ho zpět do  vytápěné místnosti. Abyste v pokoji dosáhli požadované teploty, radiátor bude muset vyvinout nižší výkon k jeho vytopení, a tím výrazně ušetříte i své finance.

Pravidelná údržba radiátoru

Aby vám radiátor správně fungoval, je potřeba ho pravidelně čistit a udržovat. Znečištěný radiátor může hůř fungovat a špatně propouštět teplo do místnosti. V některých případech se špína na radiátoru může začít připalovat a celým vaším domovem se bude šířit nepříjemný zápach vypalované špíny. Abyste tomuto předešli, věnujte pravidelně čas mytí radiátoru. Zabere vám to chvilku a bude zase jako nový.

radiátor
Fotografie: Pixabay

Jak radiátor vyčistit

K čištění radiátoru vám ve většině případů postačí prachovka nebo vlhký hadřík. Pokud je radiátor špinavý pouze od prachu, stačí vrstvu prachu jednoduše setřít. V případě, že se na vašem radiátoru nacházejí odolnější špíny, napusťte si do kyblíku vodu s běžným čisticím přípravkem a houbičkou radiátor omyjte. Nepoužívejte drátěnky ani nic ostrého, čím byste mohli povrch radiátoru poškodit.

Pokud se vám nedaří zbavit nepříjemného zápachu, ať už z radiátoru nebo z předešlého vaření, můžete vyzkoušet zápach přebít příjemnou vůní. Můžete svařit vodu s pár kapkami octa, hřebíčkem a skořicí. Nebo do vařící vody přidat pomerančovou kůru a skořici. K osvěžení vzduchu můžete použít i radiátor, na nějž položíte alobal s pomerančovou kůrou a tyčinkou skořice. Váš domov bude příjemně a útulně vonět.

Zdroj: Athensmag

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]