Zázvor je jedno z nejznámějších tuzemských koření. Kromě vaření se uplatní i při nachlazení a dalších zdravotních potížích. Má nezaměnitelnou vůni i mnoho přínosů.
V první řadě se dá snadno použít na zmírnění nevolnosti. Jde totiž o jeden z nejlepších přírodních prostředků proti problémům během těhotenství. Pravděpodobně funguje úplně stejně jako léky na předpis. Disponuje také mnoha protizánětlivými vlastnostmi a je to výborné řešení pro fanoušky náročných cvičení. Hlavně tehdy, když chcete snížit svalové bolesti po tréninku. Stejně tak se uplatní i během menstruačních bolestí, potvrzuje lékařka Katherine Marengo.
Co všechno se jím dá léčit?
Nejčastěji se po něm sahá při žaludečních potížích. Urychluje vyprázdnění žaludku, je tedy skvělým pomocníkem při diskomfortu po jídle. Prakticky jakékoli zažívací problémy s jeho účastí rychle zmizí. S tolika zdravotními přínosy stojí za to přidat právě tuto bylinu do každodenní stravy. Hodí se také perfektně coby čajový doplněk, na vaření nebo domácí tinktury. A nejlepší na tom je, že si ho můžete poměrně snadno vypěstovat sami.
Nejdříve je potřeba navštívit zahradnictví, protože na potravinářský zázvor se velmi hodí inhibitory růstu. Je proto potřeba pořídit ten správný. Dále budete potřebovat velmi dobře odvodněnou a bohatou zeminu. Samotný květináč volte široký a mělký. Je to velmi podstatné, protože kořeny této rostliny rostou vodorovně.
5 kroků k domácímu zázvoru
- Kořen byliny namočte přes noc do vody.
- Vybraný květináč vyplňte zeminou. Pak vložte kořen zázvoru, a to zelenými očky nahoru. Následně ho zakryjte půdou asi do výšky 3–5 centimetrů.
- Květináč důkladně zalijte.
- Umístěte ho na teplé místo, které je však chráněno před sluncem.
- Rostlinu pravidelně zalévejte a buďte trpěliví. Růst trvá poměrně dlouho, takže první klíčky uvidíte ne dříve než za pár týdnů.
Takto budete mít doma vždy dostatek čerstvého zázvoru a můžete si samozřejmě sadeb udělat víc. Zázvor je pro domácí pěstování ideální rostlina. Výhodou je, že odříznutím jen části kořene ho neničíte, poroste v klidu dál. Původně se tento kořen vyskytoval hlavně v deštných pralesích na území jihovýchodní Asie. Dnes už na něj ve volné přírodě prakticky nelze narazit. První zmínky jsou z 1. století, kdy ho začali používat staří Římané.
Dnešní popularita a celkový stav
V současné době jsou po celém světě vypěstovány každý rok 2 miliony tun zázvoru. Největším producentem je nepochybně Indie, která přináší asi třetinu celosvětové spotřeby. Následuje Čína, Nepál a Indonésie. Na léčení mnoha neduhů se užívá od nepaměti. Světovou popularitu ale získal díky výpravám mořeplavců během pozdního středověku. Kromě vitamínů A, B1, C a E obsahuje také sodík, fosfor, hořčík, draslík, železo a vápník.
Nechybí ani látka gingerol, která způsobuje typickou pronikavou chuť i vůni. Podobá se kapsaicinu, jenž se nachází v chilli papričkách. Přes mnohé léčebné účinky i tady platí, že všeho moc škodí. Denně je tak doporučeno konzumovat ho jen několik gramů. V opačných případech hrozí, že způsobí nevolnost – tu, kterou má obvykle sám potlačit. Najde si místo i kandovaný, v džemu, sushi nebo dalších podobách. Jen zkoumejte a testujte.
Zdroj: GardenersWorld, Healthline