Vytápění pomocí kamen není zcela bezodpadové. Po každém protopeném dni na vás čeká hromádka popela, který je třeba zlikvidovat. Takto však popel můžete dále využít.
V čím dál větší míře je kladen důraz na snížení vyprodukovaného odpadu. Znovuvyužívání nebo recyklování věcí se tak těší stále větší oblibě. I vy můžete snížit množství vyprodukovaného odpadu tím, že ho budete správně třídit, nebo tím, že snížíte množství vyhazovaných věcí. S dřevěným popelem se dá ještě účinně naložit tak, že z něj vlastně budete mít další prospěch. Inspirujte se jedním z těchto 10 triků a vyzkoušejte je doma i vy.
Jak využít dřevěný popel
Dřevěný popel se může ukázat jako nedocenitelný pomocník na vaší zahrádce. Využít ho však můžete i v případě, že vlastní zahrádku nemáte. Tyto triky mohou být velmi přínosné, a navíc nebudete muset běhat s odpadky do popelnic tak často.
Prachová lázeň pro ptáky
Nasypte trochu popela na místo, kam se dostanou pouze ptáci. Můžete to udělat třeba poblíž krmítka nebo do kurníku slepic. Ptáci si prachem obalí křídla a ten zahubí parazity napadající jejich peří.
Ochrana růží před slimáky
Kolem keřů růží vytvořte z popela široký kruh. Dbejte na to, aby byl kruh dostatečně vysoký a silný, aby přes něj slimáci nepřelezli. Čím kvalitnější kruh bude, tím více odradí slimáky a vašim růžím se oklikou vyhnou.
Smíchejte popel s kompostem
Dřevěný popel můžete promíchat s kompostem a obohatit jeho vlastnosti. Ale nepřehánějte to, aby kompost nakonec nebyl příliš kyselý. V přiměřené míře však takto získáte dokonalé hnojivo pro své rostliny.
Pohnojte popelem trávník
Popel ze spáleného dřeva je bohatý na živiny. Obsahuje totiž 10–25 % vápníku, 1–4 % hořčíku, 5–15 % draslíku a 1–3 % fosforu. V malém množství tuto bohatou směs nasypte na trávník a dopřejte mu extra dávku vynikající výživy.
Využijte ho jako univerzální čistič
Smíchejte popel s vodou tak, aby vám postupným mícháním vznikla pasta. Touto univerzální směsí pak můžete čistit nádobí, pracovní desku nebo sklo a vložku krbových kamen. Během čištění však používejte rukavice, aby nedošlo k nepříjemnému podráždění pokožky.
Pohnojte rajčata
Z výše vypsaného jasně vyplývá, že dřevěný popel je vynikajícím hnojivem pro vaše rostliny. Můžete ho přisypat ke kořenům rajčat, která si tuto směs ihned zamilují. Rajčata vám lépe porostou a vy si budete moci užít bohatší a chutnější úrodu. Dřevěný popel také můžete rozsypat kolem ovocných stromů, a odpudit tak škůdce.
Zabraňte námraze
Na kluzký ledový povrch před svými dveřmi vysypte trochu popela. Stačí i malá vrstva tohoto prášku, abyste se po zledovatělém povrchu mohli bezpečně pohybovat bez rizika pádu.
Popel pro rychlejší tání sněhu
Dřevěný popel je přirozeně zásaditý, a proto rozpouští sníh. Pokud navíc venku svítí slunce, tmavá barva popela ho přitahuje, a tím získává i mnohem více tepla. Nejenže vám sníh pod nohama nebude díky popelu klouzat, ale také rychleji roztaje.
Zabraňuje množení řas
Pokud se chcete postarat o jezírko na své zahradě, nasypte do něj jednu polévkovou lžíci dřevěného popela na 3 800 litrů vody. Popel zabraňuje růstu řas ve vodě, která tak zůstane dokonale čistá.
Zbavte se nepříjemného zápachu
Abyste odstranili nepříjemný pach z botníku, nasypte trochu popela na hadr nebo staré tričko a vložte ho do botníku. Popel zápach pohltí a váš botník osvěží. Příště už nebudete muset při otevírání botníku zadržovat dech.
Zdroj: Recettesplat