Řada českých domácností měla před zimou obavy, kam až se vyšplhají náklady na vytápění. Plyn a elektřina mají za sebou dramatické období a kvůli tomu se leckde zdražovala i ostatní paliva. Věděli jste, že moderní kotle na tuhá paliva mají menší spotřebu? Díky tomu můžete na vytápění ušetřit.
Technologie i konstrukční prvky se stále vyvíjejí, a tak není divu, že nově vyráběné kotle dosahují lepších výsledků než v dřívějších dobách. Důkazem jsou například kotle na peletky, které jsou stále oblíbenější nejen u našich zahraničních sousedů, ale i v Česku.
Pelety ve srovnání se dřevem
Dřevěné pelety představují obnovitelný zdroj energie. Vyrábějí se z dřevěných pilin, které jsou pod tlakem slisované do tvaru malých válečků. Nenajdete v nich žádná lepidla ani chemikálie. Na rozdíl od dřeva se s peletkami snadněji manipuluje a hned po nákupu je můžete použít k vytápění. Žádné štípání, skládání nebo čas potřebný k vyschnutí na optimální vlhkost.
Automatický kotel pracuje za vás
Hlavní výhoda pelet vynikne v kombinaci s automatickým peletovým kotlem. „Jakmile naplníte násypku kotle palivem, máte na několik dnů vystaráno. Kotel topí, doplňuje si palivo a reguluje teplotu sám,“ vysvětluje Ing. Roman Boczek z firmy OPOP, která se výrobě peletových kotlů věnuje už 25 let.
Vytápění bez starostí
Jak dlouho nemusíte do kotelny vůbec zajít? To záleží na několika faktorech – hlavně velikosti násypky, výkonu a teplotě, kterou chcete doma mít. Průměrné kotle na pelety potřebují dosypat zásobník jednou za tři dny, ale může to být klidně i týden v bezobslužném režimu.
Pelety mají vysokou výhřevnost a při vysoké účinnosti kotle jich navíc spotřebujete méně. Pokud je účinnost kotle přes 90 procent, nedochází k téměř žádných ztrátám energie. „To je velký rozdíl oproti tomu, když máte doma starší kotel třeba na dřevo nebo na uhlí. U takového může být i 25procentní ztráta, a proto musíte víc a častěji přikládát,“ doplňuje Ing. Roman Boczek z OPOP.
5 výhod automatického kotle na pelety
Řídicí jednotka obsažená v kotli na pelety ovládá veškerý chod a reguluje vytápění podle aktuálních podmínek. To výrazně zjednodušuje obsluhu a zvyšuje komfort topení.
- Optimální množství paliva
Palivo, které nasypete do zásobníku, se na rošt hořáku doplňuje samočinně pomocí šnekového podavače. Kotel porovnává požadovanou a aktuální teplotu a podle toho plynule přikládá ideální množství paliva.
- Žádná zbytečná vyhasnutí
Na rozdíl od člověka kotel přesně ví, kdy potřebuje přiložit další pelety a jednoduše si je dopraví. Když máte starší kotel s ručním přikládáním, musíte sami hlídat čas a množství paliva, které vložíte. Stává se, že kotel přeplníte, nebo vám naopak oheň vyhasne. To se s automatickým provozem nikdy nestane.
- Požadovaná teplota i přes noc
Odborníci na energetiku se shodují, že vychladnutí zdí způsobuje zbytečné ztráty. Nechat dům přes noc vychladnout a pak jej znovu vytápět na původní teplotu může být neefektivní. Kotel na peletky snadno nastavíte, aby temperoval na požadovanou teplotu, i když spíte nebo nejste doma.
- Vzdálené ovládání přes aplikaci
Moderní kotel na pelety lze snadno připojit k domácí Wi-Fi síti a pak jej můžete ovládat i na dálku odkudkoli. V dostupné aplikaci můžete měnit požadovanou teplotu nebo kontrolovat průběh vytápění.
- S ohledem na změny počasí
Automatický kotel můžete propojit s čidlem venkovní teploty. Díky tomu se intenzita vytápění upravuje podle aktuálního počasí, a když se náhle oteplí, ušetříte za zbytečné vytápění.