Při každém kácení vám zůstane pařez stromu. Jeho likvidace nemusí být nikterak složitá, dá se to provést lopatou, profi nářadím nebo hnojivy.
Důvodů, proč je potřeba přímo na zahradě odstranit strom, může být vícero. Obvykle jde o potřebu rozvíjet zahradu jiným způsobem. Dále pak chorobu samotné dřeviny nebo bezpečnostní riziko. Cokoli nad půdou se řeže poměrně snadno. Odstranění celého kmene a následně kořenů je však zcela jiná věc. Pařez může majitel domu odstranit svépomocí. Někdy je však potřeba fréza. Jak tedy na to?
Co vlastně určuje náročnost pařezu?
V základu platí, že větší kmen samozřejmě nechává větší pařez. Problémy nastávají hlavně při špatném stavu dřeva, protože se není za co zachytit. Překážkou je také kamenitá půda nebo jinak tvrdý terén. Při špatné dostupnosti je mnohdy nemožný zásah těžší technikou. Poslední složkou jsou zkušenosti a dovednosti kohokoli, kdo zákrok provádí. To hraje roli hlavně při přítomnosti rizikových věcí v blízkosti kmene – vodní přípojky, vedení apod.
Likvidace pomocí kopání
Snažit se o vykopání stromu má smysl při tloušťce do 30 cm, jinak vás čeká zcela úmorná dřina. Okopávání můžete provést při plochém kořenovém systému, například u smrků. Každopádně budete potřebovat velmi ostrou lopatu. Tenké lze proříznout, silnější vyžadují sekeru nebo speciální pilku. Čím lepší oddělení, tím méně náročný bude samotný pařez. Případně ho „vyviklejte“, tedy naklánějte do stran, aby z něj odpadaly kameny a hlína.
Odstranění pařezu frézováním
Tato činnost vyžaduje dovednost a zkušenosti, takže jsou na ni obvykle najímáni specialisté. Předpokládá ovládání strojů, dobrou ochranu a dodržení BOZP. Frézka totiž dovoluje odstranit jak pařez, tak i část kořenového sytému. V první řadě je třeba zbavit se rizikových předmětů, jako jsou kameny. Pak odhalit kořeny a rotační řezačku umístit přes pařez. Následně začněte frézovat, postupně klesejte, výsledný otvor je třeba zakrýt zeminou.
Dusíkatá hnojiva
Lze je nalít nebo nasypat do předem připravených děr a zasypat hlínou. Je třeba pařez vyhloubit a vyříznout do úrovně asi 3–5 cm pod povrchem země, poté vyvrtejte otvory. Patří sem dusičnan amonný (syntetický), močovina (syntetická), hnůj (přírodní), guáno (přírodní) a kopřivový hnůj (také přírodní). Tyto látky způsobí, že se na pařezu usadí plísně a související organismy ho postupně rozloží. Pařez pak asi za 2–3 roky kompletně uhnije.
Odstranění dřeva myceliem
Živé saprofytické mycelium (Peniophora gigantea) je jedním z nejrychlejších způsobů eliminace pařezů včetně kořenů. Vyžaduje přípravu stejných otvorů jako u zmíněných dusíkatých hnojiv. Je třeba ho aplikovat na pařez a pak zasypat zeminou či listím kvůli stálé vlhkosti. I zde pak nastane proces přirozeného, nicméně v tomto případě urychleného rozkladu. Všechno trvá 6 měsíců až 3–4 roky. Mycelium nenapadá jiné rostliny či stromy.
Co poté s pařezem?
Nejjednodušší metodou je využití jako palivového dříví. Lidé si ovšem kolikrát chtějí nechat vzpomínku, pařez se tak stane zahradní dekorací, případně sochou. Je to krásné místo pro květiny, stojan na květináč, zahradního trpaslíka nebo třeba krmítko.
Zdroj: Deccoria