Citlivější rostliny se mohou kriticky spálit o jinak bohatě výživnou kopřivovou jíchu

Fotografie: Depositphotos

Přestože můžete z kopřiv připravit vynikající hnojicí směs, nedoporučuje se ji používat k výživě všech rostlin. Těmto druhům raději dopřejte vhodnější hnojivo.

Mnoho zahradníků a pěstitelů používá kopřivu jako základ pro výrobu přírodního hnojiva. Ne všechny rostliny však tuto zálivku ocení. Pro tyto druhy zvolte raději vhodnější hnojivo než kopřivovou jíchu. Použitím kopřiv byste mohli ve skutečnosti napáchat mnohem více škody než užitku. Citlivější rostliny byste mohli dokonce zahubit. Raději se této chybě vyvarujte a dopřejte svým rostlinám to nejlepší.

Důležité složky kopřiv

Přestože se jedná o volně rostoucí plevel, jsou účinky kopřiv v lékařství ceněny již po mnoho let. Může za to jejich složení bohaté na minerály a vitamíny. Ve velké míře je v nich zastoupen dusík, hořčík, křemík, draslík, železo a vápník. Mimo to obsahují vitamíny A, B, C a K. Svým působením zvyšují produkci chlorofylu v listech, což zodpovídá za proces fotosyntézy. Zvyšuje také schopnost kvetení a budoucí sklizeň, a navíc zlepšuje celkovou imunitu rostlin.

Které rostliny byste kopřivami hnojit neměli

Při hnojení nezapomínejte, že kopřivy dodají rostlinám opravdu velkou dávku dusíku, kterou nemusí být všechny druhy schopné zpracovat. Jejich extrémní citlivost na přebytek tohoto prvku je může zahubit. Proto se napřed důkladně seznamte s konkrétními požadavky rostlin na své zahradě. Zpravidla se dusíkatá hnojiva nedoporučuje používat u jednoletých rostlin s krátkým vegetačním obdobím.

Kterým okrasným rostlinám se vyhnout

Okrasné rostliny se nejčastěji hnojí za účelem dosažení sytějších barev a zdravějšího a hezčího vzhledu. Kopřivová zálivka se však nedoporučuje používat pro rododendrony, azalky nebo vřes. Tyto rostliny velmi dobře reagují na kyselou rašelinu, výživu vyzrálým kompostem nebo rozdrcenými vaječnými skořápkami.

kopřiva
Fotografie: Pixabay

Kterou zeleninu nehnojit kopřivami

S kopřivovou jíchou byste měli být velmi opatrní především u kořenové zeleniny a luštěnin. Zejména k hnojení česneku, cibule, fazolí, hrášku a fazolových lusků byste kopřivy vůbec používat neměli. Luštěniny dokážou přijímat dusík ze vzduchu, tudíž nepotřebují jeho aplikaci navíc. Cibuli a česnek kopřivovou jíchou v menším množství zalít můžete, ale musíte ji nejprve dostatečně naředit vodou.

Zdroj: Porady Interia

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]