Jak se zbavit myší je otázka, která dnes netrápí jen správce starých kancelářských nebo veřejných budov. I majitel zcela nového domu se s těmito vetřelci může setkat.
Ještě za dob babiček na vesnici byly myši tak drzé, že hledaly potravu celý den bez ohledu na lidskou přítomnost. Pravda, příchod obyvatel domu je mohl vyplašit, zakrátko se ale vesele proháněly dál. Máte-li doma jednu nebo více koček, mnohdy si myší všimnete jen jako trofeje na prahu. To je lepší případ, nezřídka jsou schopné ji donést až do ložnice, přičemž očekávají pochvalu. Je třeba se s tím smířit, jednají zkrátka instinktivně, chtějí potěšit.
Návštěvníci hlavně v zimě
Velmi efektivní zbraní proti myším jsou obecně pachy. Ostatně velmi specifický zápach je i projevem jejich přítomnosti. Dále samozřejmě okousaný nábytek, zbytky potravin a další průvodní jevy včetně trusu. Pravidelně přibývají během podzimu, a hlavně zimních měsíců. Venku není tak přívětivé počasí, takže se myši stahují do sklepů i na půdy. Hlavně myš polní a různé druhy hrabošů si přijdou na své v teplém sklepení, dílnách nebo kůlnách.
Přístup je základ
Obecně platí, že myš se do domu dovede dostat i takovou skulinkou, kde byste to nečekali. Když je totiž malá, myši si zbytek prohryžou. Stačí jim ovšem otvor velikosti tužky, nalezení a zabezpečení všech skulinek je proto priorita. Projděte sklepy, dílny, půdu a pátrejte po trusu nebo specifickém pachu moči. Dalším indikátorem jsou ohlodané izolace, trubky či díry v obalech potravin. Cokoli najdete, zalepte materiálem odolným proti prokousání.
Není vhodná jakákoli pěna ani vata, poradí si s ní. Pomůže vám beton či sádra, dobré je přidat skleněné střepy. U dveří, oken nebo poklopů ověřte, zda skutečně přiléhají k rámu nebo prahům.
Pastičky na myši
Může to vypadat archaicky, ale dřevěné nebo kovové pasti na myši jednoduše fungují. Venku jsou lepší plastové pasti s návnadou, které zvládnou malé až střední zamoření. Pravdou je, že hodně lidí výskyt myší jednoduše podceňuje. Věřte, že se vám málokdy bude po domě prohánět jen jedna. Kde je jedna, budou i další, protože se tam zkrátka dostaly, navíc se velmi rychle množí. Vždycky tedy rozmístěte pastí více, prakticky se to s nimi nedá přehnat.
Dobrým postupem jsou také různé typy návnady, protože některé myši reagují jen na určité druhy, jiným se obloukem vyhnou. V úvahu berte také způsob pohybu. Myši běhají podél zdí, tak na to myslete a vhodným směrem sem umístěte past. Během slídění tak myš naběhne přímo do návnady, jinak přijde ve špatném směru a aktivuje ji předčasně. Většinou nechodí dál než 6 metrů od svého hnízda, dejte je tedy všude tam, kde jste se setkali se znakem jejich přítomnosti.
Máta aneb Přírodní repelent
Chcete-li myši odpudit, spolehněte se na vůně. Čistý mátový olej nařeďte vodou a máte repelent do spreje. Výborně se hodí třeba v kuchyni, kde ho aplikujte tam, kudy by myši mohly proniknout. Funguje rovněž namočit vatové tampony a dát je tam, kde se myši pohybují. Přidejte ještě křemelinu, která vůni máty udrží aktivní mnohem déle. Myši odpustí také ořešák, heřmánek, levandule nebo česnek, případně chilli.
Sádra a ovesné vločky
Poměrně drastický postup, který budete uklízet. Smíchejte ovesné vločky a sádru, vedle dejte misku s vodou. Tahle hostina roztrhá myši zevnitř, efekt nejspíš nepřehlédnete.
Zdroj: TakProsto