Zanesený toustovač smrdí a k tomu kazí chuť sendvičů. Při čištění je rychlost velkým lákadlem

Fotografie: Arthur Murray / Public domain

Časté používání toustovače většinou nevyhnutelně znamená jeho znečištění. Zvláště dáváte-li do toustů sýry, omáčky, zeleninu a další přísady. Použití toustovače je pak stále obtížnější.

Přilepené zbytky jídla totiž záhy začnou zapáchat. A snaha je oškrabovat nožem nebo jiným ostrým nástrojem časem vede k poškození samotného toustovače. Zdá se to tedy jako prakticky bezvýchodná situace. Takových je ovšem málo, tudíž i zde existuje nějaké řešení. Pach spáleniny se sice někomu může i zamlouvat, avšak většině lidí minimálně pokazí samotnou chuť k jídlu. Nemluvě o přípravě jiného pokrmu ve stejné kuchyni.

Proč a jak vlastně toustovač čistit?

Jako u dalších kuchyňských spotřebičů zabrání pravidelný úklid tomu, aby se vám uvnitř spár hromadily zbytky jídla. Toustovač má tu základní nevýhodu, že během samotného procesu zapékání nemůžete „dovnitř“. Respektive můžete, ale nejspíš to potenciální rizikovou situaci ještě zhorší. Mastnota vám navíc může časem zkomplikovat jeho používání, případně se rovnou dostane do elektroinstalace. A je škoda nechat toustovač takto „odejít“.

Snadný trik na očistu

  • V první řadě se ujistěte, že je zařízení odpojené a také že už dostatečně vystydlo. Pak se můžete vrhnout na jeho důkladné vydrhnutí.
  • Do teplé vody namočte hadřík z mikrovlákna a přidejte trochu saponátu. Pak přístroj otřete zvenku i zevnitř. Zbytky jídla se dají pohodlně odstranit dřevěnou lžící, na škvíry bude nejspíš stačit párátko.
  • Vyhněte se použití jakýchkoli kovových nástrojů, poškozují nepřilnavou vrstvu.
  • Horní část pak otřete do sucha suchým hadříkem.
  • Nakonec vezměte papírovou utěrku s kapkou oleje a otřete samotné pečicí plochy uvnitř toustovače.

Jak jeho špinění předcházet?

Pokud máte opravdu rádi přísady, které dělají větší nepořádek, budete muset toustovač čistit po každém použití. Nicméně to bude rozhodně méně náročné než dělat to samé jednou za čas. Velmi užitečným řešením je také použití pečicího papíru, jenž tousty izoluje od samotného povrchu. Zamezíte tak úniku tekutin i hromadění mastnoty. Postup si pochvaluje mnoho labužníků, které mrzí jen to, že je to nenapadlo mnohem dřív.

toasty
Fotografie: Pixabay

Jen na zapečené chleby?

Mnohé toustovače už jsou dnes velmi multifunkční zařízení, jejichž možnosti dalece přesahují pouhé zapečení dvou krajíců čtvercového chleba se sýrem a šunkou. Dražší verze dovedou udělat vafle, případně rovnou ugrilovat kus masa včetně přílohy. Jejich topné desky jsou navíc vyndavací, i celková údržba spotřebiče je mnohem jednodušší. Základním tvarem jsou čtverce a obdélníky, pokročilejší mohou být trojúhelníky, ale třeba i pohádkové postavy.

Zdroj: Porady Interia

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]