Oranžový strážce jménem měsíček lékařský: Magnet na škůdce si navíc rozumí se sousedními rostlinami

Fotografie: Depositphotos

Měsíček zahradní je krásná květina, která potěší oko svou sytou oranžovou barvou. Kromě dekorativní funkce má však i řadu dalších předností, jimiž na zahradě prospívá i jiným rostlinám.

Tato nádherně kvetoucí rostlina poskytuje řadu praktických a udržitelných řešení pro zdravou a prosperující zahradu. Je nenáročná na pěstování a v zahradě plní hned několik funkcí. Ať už jste zkušený zahradník, nebo začátečník, měsíčky vám pomohou vytvořit harmonický a životaschopný zahradní prostor, který bude přínosem pro vás i pro životní prostředí. Co všechno měsíček dokáže zvládnout na vaší zahradě?

Snížení výskytu škůdců

Jednou z nejvýznamnějších výhod měsíčků je jejich přirozená schopnost odpuzovat škůdce. Měsíčky obsahují sloučeniny zvané alfa-terthienyl a limonen, které rozhodně nevoní škodlivému hmyzu, jako jsou mšice, bělásci a hlístice. Pěstování měsíčků v blízkosti zeleniny je bude chránit před těmito škůdci. Díky tomu se vyhnete používání chemických pesticidů, a vaše zahrada tak bude zdravější a ekologičtější.

Postřik proti mšicím

Naplňte 10litrový kbelík rostlinami měsíčku asi do poloviny. Vše poté zalijte vodou. Ta by měla mít teplotu 50–60 °C. V kyblíku nechte směs dva dny louhovat a poté vše sceďte. Nastrouhejte 40 g ekologického pracího mýdla a přidejte je k výluhu z měsíčku. Takto připravenou směs nalijte do postřikovače a ráno aplikujte na rostliny, na nichž se vyskytují mšice. Ke kompletnímu odstranění mšic postřik opakujte v následujících dnech alespoň 3–4krát.

Přilákání užitečného hmyzu

Zatímco měsíčky odpuzují škodlivé škůdce, na užitečný hmyz působí jako magnet. Přitahují všechny druhy opylovačů. Produkují totiž nektar, kterému včely ani motýli neodolají. Také přitahují slunéčka sedmitečná, jež poté hubí úporné mšice. Měsíčky tak nepřímo podporují nezbytné opylení i celkové zdraví pěstovaných rostlin.

měsíček v záhonu
Fotografie: Freepik

Meziplodiny

Měsíčky jsou také výborné meziplodiny. To znamená, že si s některými rostlinami poskytují vzájemné výhody. Vysaďte je poblíž rajčat, paprik a lilků, protože dokážou odradit hlístice, které napadají kořeny rostlin. U melounů a okurek pak měsíčky maskují jejich vůni, a ty tak budou méně atraktivní pro škůdce. Měsíčky mají také hluboké a rozsáhlé kořenové systémy, jež rozrušují zhutněnou půdu, čímž zlepšují provzdušnění a odvodnění. Na konci vegetačního období je zaorejte do půdy, obohatí ji živinami a zlepší její celkovou strukturu.

Jedlé a léčivé květy

Měsíčky nejsou jen radostí pro oči, ale také lahůdkou pro chuťové pohárky. Okvětní lístky měsíčků, zejména druhu Tagetes tenuifolia, jsou jedlé a mohou být použity k přidání barvy a chuti do salátů, polévek a dalších pokrmů. Okvětní lístky měsíčků mají mírně hořkou chuť, která může být příjemným kontrastem k sladkosti ostatních ingrediencí. Sušené květy také odpuzují moly. Vložte je tedy do plátěných pytlíčků a umístěte do skříně.

Zdroj: Sovkusom

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]