Druhy vysázené zeleniny, které jsou si podporujícími sousedy: Příkladem je česnek, fazole nikoliv

Fotografie: Acabashi / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Každá zelenina má trochu jiné nároky na pěstování, jinou potřebu vody, živin nebo načasování. Různé druhy zeleniny se vyplatí zasadit společně do jednoho záhonu. Zjistěte, které to jsou.

Společně vysazené rostliny různých druhů se nazývají meziplodiny. Rostliny s podobnými nároky se mohou navzájem pozitivně ovlivňovat v růstu, a dokonce svými vlastnostmi mohou odpuzovat škůdce, které společně vysazenému druhu přímo škodí. Stejně naopak však existují i kombinace rostlin, jež byste společně vysazovat neměli. Třeba česnek podpoří téměř každou zeleninu vedle sebe, avšak taková fazole moc dobrým sousedem není. Jaké jsou tedy ideální kombinace?

Co dát na záhonech vedle sebe

Mrkev s cibulí nebo pórkem je jeden z výrazných příkladů za všechny. Pokud je vysázíte společně, bude cibule odpuzovat molici mrkvovou. Mrkev na oplátku odežene mouchu cibulovou, Navzájem se tak chrání před škůdci. K fazoli a hrášku vysaďte pár rostlin kukuřice. Ta odežene škůdce, kteří tyto dvě rostliny rádi napadají. Hlávkové zelí ochráníte před housenkami tím, že ho vysadíte společně s rajčaty. Ta vylučují látky, jež škodlivé motýly odpuzují.

Mezi řádky mrkve je také dobré vyset ředkvičky nebo kopr. Ty můžete sklízet mnohem dříve, a tak mrkvi později necháte dostatek prostoru pro růst. Tu samou kombinaci můžete použít i mezi řádky s petrželí. K té ještě můžete přisadit pórek, protože ho bude chránit před škůdci, kteří se do pórku rádi zavrtávají. Vhodných kombinací existuje velké množství a je na každém zahradníkovi, aby si naplánoval výsadbu podle toho, které plodiny pěstuje.

Jakou zeleninu nedávat vedle sebe

Existují naopak kombinace plodin, kterým se vedle sebe nedaří. Obecně byste neměli k sobě dávat zeleninu, jež má společné škůdce, jako je paprika, rajče a okurka. Fazole zase nesázejte vedle rostlin, které rostou pod zemí. Fazole vyčerpává hodně živin z půdy a na kořenovou zeleninu tak zbude méně. Co se však vyplatí do zeleninových záhonů přisadit, jsou aromatické bylinky nebo i květiny. Třeba měsíček dokáže některé škůdce spolehlivě držet daleko od vašeho záhonu.

pestrý zeleninový záhon
Fotografie: Freepik

Nakreslete si plánek výsadby

Dobré je, když si nakreslíte plánek svých záhonů a výsadbu si dopředu určíte podle konkrétních rostlin. Myslete také na to, že některé druhy zeleniny můžete vysévat několikrát za sezónu. Po první sklizni tak mějte namyšleno, co za rostliny vysadíte na jejich místa. Při dobrém plánování tak budou vaše záhony hýřit bujností a barvami od jara do podzimu.

Skupinové výsadby se v posledních letech staly velmi oblíbené. Obzvlášť vyvýšené záhony, ve kterých je zelenina sázená v rozmyšlených kombinacích, nejsou jen pouhým záhonem. Jsou přehlídkou krásných barev a různě vysokých rostlin, které dohromady tvoří kompozice, na něž je radost pohledět. Kombinovaná výsadba tak umožňuje mít zdravější rostliny, a tím i větší sklizeň a efektivně využívá pěstební plochu, což se obzvlášť hodí na malých zahradách.

Zdroj: Interia

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]