Znáte legendární módní ikonu Coco Chanel? No, kdo by neznal, že? Právě ona byla tou osobu, která se řídila pravidlem: „NEŽ OPUSTÍTE DŮM, PODÍVEJTE SE DO ZRCADLA A JEDEN DOPLNĚK SEJMĚTE“.
Zatímco její tip byl v souvislosti s množstvím šperků a doplňků, které má člověk na těle, může být stejné pravidlo aplikováno i na design Vašeho domova.
Pokud jde o interiérovou výzdobu, je tu jemná hranice mezi elegancí a extravagancí, a tuto hranici mnoho z nás přešlapuje. Často bez toho, aniž bychom si to uvědomovali.
Příliš často vidíme příklady krásných designových domovů, které jsou jednoduše zničeny nevkusným, mnohdy přeplácaným interiérem. Většinou je to výsledek příliš horlivých majitelů, nebo designerů, jež se vydali za hranice jednoduchosti realizací několika velkých nápadů a témat. Ne nadarmo se říká: „V JEDNODUCHOSTI JE KRÁSA“
Představte si, že se dostanete do místnosti plné klasického obložení, ale doplněného zvláštními barovými židlemi a konzolemi v čínském stylu s existencí příliš mnoha obrazů. To jsou případy, z nichž vystává hustí kůže a noční můry Vás budí ze spaní. Bohužel se však tyto noční můry stávají mnohdy skutečnou realitou v rukou designerů, kteří žijí v domnění, že více je vždy lépe.
Problém přetváření obytných prostorů je převládající i v dnešní době, kdy mnoho majitelů domů přijímá myšlenku minimalistického života. Kupodivu, dokonce i samozvaní minimalisté se mohou nadále držet maximalistických sklonů, pokud jde o design interiérů. Taková osamělá bonsaj u dveří vypadá meditativně, ale podiv nastává tehdy, když narazíte na několik osamělých rostlin bonsají v různých částech domu. Totéž lze říci o umístění čajových svíček. Zatímco dvě, nebo tři svíčky na stole mohou pomoci přidat okolní světlo při útulném večerním shromáždění, vícero svíček může v hostech budit dojem, že krom večeře a pohodového posezení bude součástí i vyvolávání duchů.
Existuje tedy způsob, jak se držet při navrhování interiérů vkusu, aniž byste překročili hranice vkusu a proměnili své obydlí v nežádoucí prostředí? Ano! Ve skutečnosti Vám můžeme nabídnout tři možnosti. Nicméně je třeba mít na paměti, že je dobré se vždy držet pouze jedné!
Varianta A
Možnost A je pravidlem tzv. zlaté střední cesty, kdy je dobré se držet určitého poměru v množství interiérových doplňků.
U interiérového příslušenství různé výšky byste se vždy měli držet lichého počtu a nikdy nepřekročit počet sedm.
U větších předmětů, jako jsou rostliny v květináčích, apod, byste se měli držet max. počtu tři.
Varianta B
Možnost B vychází z jednobarevnosti. Místnost naplněná mnoha objekty ve stejné barvě vypadá na oko stejně okouzlující jako zasněžená krajina, ve které je vše pokryté vrstvou bílého prašanu.
Varianta C
Možnost C, jak zmínila samotná Coco Chanel, je vstoupit do místnosti po dokončení stylingu a odstranit jeden až tři položky. Buďte však trpěliví, neboť může trvat nějakou dobu a několik pokusů, než dokážete zdokonalit a stát se mistry umění zdrženlivosti. Jakmile se však stanete mistry této techniky, můžete si být jisti, že ten, kdo vstoupí do Vaší svatyně, uvidí Váš domov jako odraz vkusného a sofistikovaného člověka, kterým opravdu jste!
Pevně věříme, že jsou pro Vás tyto tipy užitečné a pomohou Vám při designování Vašich domovů. Pokud znáte nějaké další, nebojte se je s námi sdílet níže v komentářích. Hodně štěstí při zkrášlování domova!