Tento škůdce se v Evropě poprvé objevil v roce 2007. Od té doby se šíří a stal se velkým ohrožením pro oblíbené keře zimostrázu.
Cydalima perspectalis neboli zavíječ zimostrázový je destruktivní hmyzí škůdce původem z východní Asie. Tato můra se po roce 2007 rychle rozšířila po celé Evropě a způsobuje rozsáhlé škody na zimostrázech. V ohrožení jsou tak keře vysázené v městských parcích, ale i ty na zahradách. Jak poznat, že si váš buxus vyhlédla tato můra, a jak se jí zbavit, než vám rostliny zcela zlikviduje?
Jak poznat zavíječe zimostrázového
Dospělé můry mají rozpětí křídel přibližně 4–5 cm. Bílá křídla jsou lemovaná světle hnědým okrajem. Samičky kladou vajíčka na spodní stranu listů. Vznikající housenky jsou zelené s černými hlavami a během růstu se na nich objeví tmavě zelené pruhy. Nenasytně se živí listím zimostrázu, což vede k jeho rozsáhlému odlistění.
Tento škůdce nemá v našich podmínkách přirozeného predátora a do boje s touto můrou je potřeba se pustit co nejdříve, jak její výskyt zaznamenáte. Proto své buxusy pravidelně kontrolujte. Hledejte vajíčka, housenky, kukly nebo poškozené listy. Při malém napadení všechna vajíčka a housenky ručně odstraňte.
Jak se zavíječe zbavit
Velmi efektivní a přírodní metoda likvidace této můry spočívá v ošetření keřů přípravkem s obsahem Bacillus thuringiensis. Jedná se o přirozeně se vyskytující půdní bakterii, která produkuje proteiny toxické pro určité druhy hmyzu, včetně housenek zavíječe zimostrázového. Na trhu existuje široký výběr těchto přípravků. Po zakoupení se řiďte pokyny na obalu.
Žlutá stuha kolem růží odpuzuje nezvané hosty. Mšice už se ke květině ani nepřiblíží
Preventivní postřiky
K prevenci napadení rostliny můžete použít postřik s obsahem larev zlatoočka (Chrysoperla lucasina). Tento druh hmyzu se živí vajíčky a housenkami zavíječe zimostrázového, a navíc přispívá k opylování. Jedná se o přirozenou a ekologickou ochranu keřů buxusu. Je však také silným predátorem mšic a jiných rostlinných škůdců, a na zahradě ho tak využijete i k ochraně jiných rostlin.
Zdroj: ZielonaInteria