Červotoč je nejobávanější škůdce, který může napadnout váš domov

Červotoč si libuje ve dřevě, a pokud se objeví v našich domovech, je to pohroma. Jak poznat, zda ho doma nemáte? Existuje několik osvědčených postupů, tipů a triků, pomocí kterých se to dá zjistit celkem jednoduše a také celkem rychle. Díky tomu, že ho odhalíte brzy, ho můžete také snadněji zničit.

Co je to červotoč a proč se ho máme bát?

Červotoč je skutečně na první pohled malým nenápadným červem, který má domov ve dřevě. A to, které máme v interiéru nevyjímaje. Mohou ho zajímat futra, náš nábytek, trámy i cokoliv jiného. Tím, jak dřevem putuje, vytváří drobné chodbičky, kterými dřevo znehodnocuje. Dané tunely následně snižují kvalitu dřeva a tedy i samotné věci, ať už jde o nábytek, nebo trám.

Červotoč si velmi často libuje hlavně ve starším dřevě, nebo v těch dřevinách, které jsou typické pro naše lesy. Také se mu dobře žije tam, kde je teplota v rozmezí 20 až 24 stupňů Celsia. Kladem pro nás může být to, že odhalení červotoče není až tak složité. Jak na to?

Piliny a díry

Pokud si prohlédnete dřevěné prvky ve vašem interiéru, mohou v nich být drobné malé díry, nebo se na jejich povrchu objeví jemné piliny. Pokud vidíte obojí, je poměrně vysoká pravděpodobnost, že je u vás doma červotoč. Poznat se to však dá ještě podle několika dalších věcí.

Sledujte barvu pilin

Pokud piliny objevíte, je vhodní podívat se také na to, jakou mají barvu. Pokud jsou piliny světlé, bude to s největší pravděpodobností červotoč, který ve vašem dřevě ještě někde je. Pokud jsou piliny tmavé, může to ukazovat na to, že zde byl, ale už je pryč.

Zaměřte se na velikost děr

Také by vás měla zajímat velikost děr. To proto, že červotoč se v průběhu svého života vyvíjí a tomu odpovídá i jeho velikost. Pokud jsou otvory malé, je patrně stále larvou, která je někde ve vašem dřevě. Pokud jsou spíše velké, už se z něho stal brouk, který ze dřeva vylezl a váš domov již opustil

Zaposlouchejte se

Zrak není jediný smysl, kterým můžete detekovat červotoče. Je tu také sluch. Stačí se zaposlouchat, zda neuslyšíte zvuk podobný hlodání larev ve dřevě. Vhodné je poslouchat především v noci, kdy je všude klid a tak je daný zvuk lépe rozpoznatelný.

Jak se dá s červotočem bojovat?

Pokud zjistíte, že je u vás v interiéru skutečně červotoč, je třeba se ho zbavit. Možných postupů je několik. Červotoče dokáže zlikvidovat mráz, dokážou ho zlikvidovat některé plyny, stejně jako příliš velké teplo. Jistotou je v mnoha případech i chemie aplikovaná profesionály. Mezi další postupy patří také různé prodávané nátěry proti červotočům, které mohou fungovat jak jako prevence, tak mohou fungovat i jako řešení problému.

A když máme mluvit o prevenci, je třeba říci, že základem by mělo být to, aby dřevo nebylo příliš vlhké, jelikož takové láká červotoče nejvíce. Také je dobré použít lakování, a to bezbarvým, nebo jakýmkoliv jiným lakem, který vytvoří ochrannou vrstvu, přes kterou červotoč do třeba neprojde. Dále je vhodné nábytek také pravidelně ošetřovat a všímat si všeho, co by přítomnost červotoče mohlo naznačit.

Fotografie: iStockphoto

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]