Dřevěné kuchyňské pomůcky patří k nejpoužívanějším vůbec. Občas vyměníme vařečku, prkénko či vál na těsto za výrobek z plastu, ale stejně se dříve či později vrátíme ke dřevu.
Dřevo patří k výrobě kuchyňského nádobí a náčiní odjakživa. Je vzhledné a praktické – nepoškrábe totiž žádné nádobí. TheSpruceEats dokonce uvádí, že i zpracované dřevo odolává plísním a bakteriím obdobně jako živé stromy, jen zkrátka v menší míře. Většina dřevěných produktů je z výroby ošetřena minerálními oleji, které vytvářejí inertní (chemicky neaktivní) povrch, který omezuje usazování bakterií. Musíte se však o ně správně starat.
Odstraňte bakterie před kontaktem dřeva s jídlem
Protože řadu dřevěných výrobků užíváme právě v kuchyni, a tedy při styku s jídlem, je zapotřebí hygieně dřevěného kuchyňského náčiní věnovat náležitou pozornost. Jedná se hlavně o prkénka, válečky na těsto, vařečky, velký vál na zpracování těsta, lžíce, různé špachtle, misky a stejně tak dřevěné pracovní plochy. Umíte se o ně z hygienického hlediska náležitě postarat? Jinak by se totiž mohlo snadno stát, že se vám v kuchyni začnou množit bakterie, popřípadě plísně, a to všechno může ohrožovat vaše zdraví.
Proto se zkuste na údržbu dřevěných kuchyňských pomůcek zaměřit. Prvním krokem k tomu, abyste používali dřevěné pomůcky nezávadným způsobem, je jejich ošetření hned po zakoupení. Mohou být totiž plné bakterií, prachu, a dokonce mohou páchnout, neboť je známo, že dřevo pachy absorbuje. A jestli bylo vaše nářadí skladováno v nevhodných podmínkách, může se to na jeho vůni projevit.
Pokyny, jak o dřevěné kuchyňské náčiní pečovat
- Po zakoupení umýt ve vařící vodě, aby byly zničeny a odstraněny možné choroboplodné zárodky, a následně dobře vysušit. Dřevo by mělo být v horké vodě maximálně 15 minut, jinak může dojít k jeho deformacím. Proto není příliš vhodné vkládat je do myčky na nádobí – tam by bylo příliš dlouho, vlivem vysoké teploty a vlhkosti se může zkroutit nebo popraskat.
- Web Deccoria doporučuje impregnovat před použitím pomůcky olejem. Pokud tedy chcete dřevěné kuchyňské nářadí olejovat, musí jít výhradně o minerální olej anebo směs včelích vosků. V případě použití stolního oleje by v brzké době došlo k jeho žluknutí. Pokud by se vám tohle stalo, namočte produkt na chvíli do horké vody s přídavkem silného odmašťovače (tableta do myčky). Tak se olej vymyje, a přitom nedojde k poškození dřeva.
- Místo oleje je vhodné dřevěné pomůcky namočit do jablečného octa, anebo jím dřevo alespoň potřít, a ponechat tak do druhého dne. Pak je umyjte běžným způsobem. A nezapomeňte, že dřevěné předměty musí být ihned po umytí vysušeny. Znamená to utřít utěrkou a nechat doschnout volně na vzduchu.
Připálená pánev má své zachránce. I ten poslední zbytek usazeniny odstraní tableta do myčky či citron
- Pokud by vám dřevěné kuchyňské pomůcky popraskaly, raději je vyřaďte. Právě praskliny mohou být místem, kde by se na výrobku mohly začít usazovat bakterie.
- Jestli vám dřevěný kuchyňský výrobek začne zapáchat po produktech, které jste na něm zpracovávali (česnek, cibule, uzenina apod.), a vy nechcete, aby se pachy dále přenášely, můžete ho potřít citronem nebo pastou z jedlé sody.
- Některé příliš poškozené výrobky, zejména prkénka nebo vály, lze ještě zachránit přebroušením povrchu a nanesením minerálního oleje.
Prkénka a jiné dřevěné pomůcky samozřejmě nejsou jedinými místy, kde by se v kuchyni mohly držet bakterie. Pokud vás zajímá dodržování celkové hygieny v kuchyni, můžete si o tomto tématu více přečíst na BydlímeÚtulně.