Zahrádkář v únoru končí s takzvaným nicneděláním a vyráží opět do své milované zahrady, aby provedl předjarní práce. Stejně se na to celou zimu těšil.
Přestože podle kalendáře má být v půlce února zima ještě v plném proudu, tentokrát je venku takřka předjaří. Teploty vysoko nad nulou, poměrně dost vláhy a sluníčko – to všechno přimělo přírodu předčasně se probouzet. A stejně tak vyhnalo vás, zahrádkáře, ven z příbytků. Žádné prohlížení katalogů a přemýšlení o zahrádkaření na gauči. Jestli však ještě přijde mráz, dobré to nebude. Stromy i keře jsou v rozpuku, a jestli pupeny zmrznou, bude po úrodě. Ale nechme negativní přístup stranou, předjarní dny jsou krásné a plné naděje.
Řez a stříhání dřevin v únoru
Ten, kdo zahradu neuklízel na podzim, bude mít co dělat, aby dal vše do pořádku. Tak rychle se jaro přiblížilo. K pravidelně opakujícím se činnostem patří střih či řez některých dřevin, uvádí web KobietaInteria. Především má být do konce února ostříhaná vinná réva. Budete-li stříhat později, může vám dřevina takzvaně „vykrvácet“. V březnu totiž už vydatně proudí míza, proto se musí řez provádět v předjaří.
Z ovocných keřů se v únoru stříhá rybíz, angrešt, ostružina. Drobné bobuloviny plodí nejvíce na dvouletých až čtyřletých výhonech. To pro vás znamená, že odstřihnete ty nejstarší tři až čtyři letorosty, a to až u země. Poznáte je podle dřevnatosti a tmavé barvy. Keře také mírně prosvětlete – odstraňte větvičky poškozené a také ty, jež keř příliš zahušťují. Stromkové rybízy a angrešty mírně prosvětlete: hlavní výhon, který roste kolmo vzhůru, i kosterní výhony zkraťte o třetinu.
Zahrádkář v únoru také může stříhat keře, jež pokvetou v létě (ty, co mají kvést na jaře, nestříhejte, ty se stříhají na podzim). Zastřihnout tedy můžete komuli Davidovu a Weyerovu, wajgélii, tamaryšek, hortenzii latnatou. A je možné také ještě prostříhat některé ovocné i okrasné stromy. Odstraňte u nich zejména suché, poškozené a křížící se větve. Rány zatřete zahradnickým balzámem. Upravit řezem můžete i živé ploty, a to jak jehličnaté, tak listnaté.
Ovocná zahrada v únoru
Ovocné stromy potřebují, kromě řezu, i další druhy péče:
- pokud na stromech zůstaly ještě zbytky plodů, odstraňte je – mohou být původci různých chorob;
- vyhrabejte a zlikvidujte spadané listí, je plné přezimujících škůdců i chorob;
- nezapomeňte, že bývá zvykem stromy „umývat“; kartáčkem nebo mýdlovou vodou se vám tak podaří odstranit přezimující škodlivý hmyz, mechy a lišejníky, plísně a hnilobu;
- jestliže provádíte bílení kmenů, zkontrolujte jeho kvalitu; o tom, jak správně ovocné stromy nabílit, jsme už na BydlímeÚtulně psali;
- kolem stromů můžete nasypat vyzrálý kompost nebo uleželý hnůj a lehce ho zapravit do půdy.
Rozmnožování orchidejí z odkvetlých stonků snadno a rychle. Zvládne to i začátečník
Úprava záhonů a trávníku
Zahrada v únoru, není-li už sníh a půda je rozmrzlá, vyžaduje také práci na záhonech. Jestliže jste záhony ryli a hnojili už na podzim, můžete je nyní už jen vyčistit od kamínků a zbytků plevelů a uhrabat. Avšak ten, kdo se teprve k rytí a zapravení kompostu chystá, zryje pouze nahrubo, a záhony upraví až tak týden před výsevem a výsadbou. Zkontrolujte, zda již začal rašit na podzim vysázený česnek. Sklízejte růžičkovou kapustu, kadeřávek i pór – jejich vitamíny vám v tomto období přijdou vhod.
Jestliže žijete v oblasti, kde ještě na zahradě leží zbytky sněhu, nechte je tam. Postupné odtávání vám zajistí pozvolnou závlahu záhonů i trávníku, píší na webu SimplySmartGardening. Odstraňte jen led či zmrzlé hromady sněhu – ty dlouho tají a jsou těžké, a tak mohou způsobit žloutnutí či hnilobu trávníku.
Napište komentář