Důležité podzimní bělení stromů není jen tak. Roztok nesmí být ani moc hustý, ani moc tekutý

Fotografie: Depositphotos

Ovocné stromy by se měly obecně bělit na podzim. Rostlina totiž není díky tomuto zásahu vystavena extrémním teplotním šokům. Hodně lidí to však stále dělá špatně.

Tyto stromy se bělí hlavně coby ochrana před poškozením, především změnami teplot. Kmen a kůru totiž snadno poškodí mrazy, které na podzim nevyhnutelně přichází. Vyskytují se hlavně po slunečných dnech, které sníží tuhnutí kůry i dřevěného pletiva celé rostliny. Buňky i míza jsou pak stimulovány. Po tomto režimu ale následuje mrazivá noc, takže ztuhnou větve a objeví se i trhliny. Dojde tedy k citlivému poškození probuzeného ovocného stromu. Co s tím dělat?

Kdy bělit a jak přesně

Každý zahrádkář by tento krok měl provést nejpozději v lednu, ideálně však ještě dříve. Perfektním obdobím je pozdní podzim, listopad či polovina prosince. Právě tady však už mnoho majitelů stromů chybuje. Vápněním dle webu HobbyInstroy dezinfikujete kůru, jinak v ní mohou snadno přezimovat nejrůznější škůdci. Samotný postup je přitom jednoduchý. Hašené vápno nařeďte vodou a vytvořte roztok se střední konzistencí. Ani moc hustý, ani moc tekutý.

Když to bude první extrém, spadne vám asi celá vrstva nátěru, v opačném případě bude barva kůry stékat průběžně. Kmen se vápní od země až po spodek prvního patra větví. Souvisejícím opatřením pro jistotu a kvalitu úrody jsou také postřiky insekticidem. O zákrocích na zahradě se Bydlíme Útulně nezmiňuje prvně. Kmen je třeba chránit i před fyzickými vlivy. Podzim je totiž na zahradě frekventované období. Hlavně mladé stromky snadno utrpí sekačkou nebo kosou.

zelené jablko strom
Fotografie: Pixabay

Šikovný výběr palivového dříví značně uleví rodinné peněžence. Vysokou výhřevnost má i borovice nebo smrk

Další ochrana kmene

Předejít se tomu dá poměrně jednoduše, jak upozorňuje i web Rostlinky. V dostatečné vzdálenosti od kmene postavte ohrádku z pletiva. Trávu kolem ostříhejte nůžkami. Na mrazy jsou obecně nejnáchylnější nektarinky, broskve a meruňky, které pochází spíše z teplých pěstitelských oblastí. Pravdou je, že od bělení někteří upouští, protože i naše klima se blíží tropickým oblastem. Dneska už totiž najdete tropické plodiny i na Jižní Moravě a zimy jsou čím dál mírnější.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]