Rozmnožování orchidejí z odkvetlých stonků snadno a rychle. Zvládne to i začátečník

Fotografie: Depositphotos

Chcete-li získat nové rostlinky orchidejí, využijte rozmnožování pomocí řízků z odkvetlých stonků; výsledek se dostaví za dva měsíce.

Rozmnožování z odkvetlých stonků je poměrně snadný způsob, jak si vypěstovat další a další orchideje. Orchideje (Orchidaceae) z řádu chřestotvarých a čeledi vstavačovitých mají svůj původ ve vlhkých tropických oblastech, zejména v horních patrech pralesa, a proto je u nás můžeme pěstovat pouze v pokojových nebo skleníkových podmínkách. Jste milovníci orchidejí a chtěli byste jich mít doma co nejvíce? Tak to nebude žádný problém.

Postup při řízkování květních stonků orchidejí

Uvedená metoda rozmnožování z odkvetlých stonků se vám může hodit také v případě, že ještě nejste v pěstování orchidejí příliš zkušení a zběhlí, a tak vám sem tam nějaká z nich uhyne. Na BydlímeÚtulně jsme radili, jak i chřadnoucí orchidej lze přivést k životu, někdy však nepomůže nic. A kupovat stále nové rostliny by vás přišlo na pěkný balík peněz.

Vzácná tygří orchidej
Fotografie: Pixabay

Orchideje můžete množit několika vegetativními způsoby, avšak rozmnožování z květního stonku patří k těm nejjednodušším. Z jednoho stonku tak můžete vypěstovat až pět nových rostlin. A nemusíte se bát, postup není složitý.

Co udělat po odkvětu rostliny

 • Odstřihněte odkvetlý stonek a rozdělte ho na několik částí tak, abyste na každé uchovali spící očka. Jen z nich totiž lze nové rostliny vypěstovat (řízek by měl mít délku 5–8 cm).
 • Řezné plochy je vhodné namočit do skořice, jak radí web Cpykami. Ta bude působit jednak jako antibakteriální prvek, jednak „zaslepí“ ránu, čímž se zabrání hnilobnému procesu.
 • Stejným způsobem ošetřete ránu i na mateřské rostlině, tedy na zbytku stonku.
 • Poté řízky odložte na jeden den na studené, avšak suché místo.
 • Mezitím si připravte živný roztok:
  • Vezměte prolisovaný stroužek česneku se třemi lžícemi syrové rýže a přelijte 600 ml horké vody.
  • Nechte 30–60 minut vylouhovat – živiny z uvedených přísad přejdou do vody (z česneku rovněž antibakteriální látky).
  • Pak výluh přeceďte a nechte vystydnout.
  • Před samotnou výsadbou namočte připravené řízky do výluhu asi na půl hodiny – stonky tekutinu nasají, a tak se stimuluje kořenový růst a zároveň se zabrání tvorbě plísní a hniloby.
  • Některé jiné zdroje doporučují vyrobit výluh z drobně pokrájeného čerstvého zázvoru, do něj stonky namočit a zázvorovým výluhem dolít krabičku se zelenou houbou.
  • Poznámka: jiná možnost je, že ošetříte řezné rány 3% roztokem peroxidu vodíku (kysličníkem).

Postup při výsadbě

 • Když se rozhodnete rozmnožovat orchideje, vezměte si plastovou krabičku a do ní na míru upravte speciální zelenou „houbu“ na aranžování květin OASIS nebo PIAFLOR.
 • Ve vzdálenosti cca 7 cm od sebe zapíchněte dřevěné kolíčky (mohou být o něco delší, než jsou řízky orchidejí).
 • Ke kolíčkům upevněte připravené stonky, a to pomocí měkkého drátku, skřipce, provázku apod. Nepoužívejte žádný materiál, který by se do stonků zařezával (například gumička vhodná není).
 • Do krabičky doplňte vodu tak, aby dosahovala asi do ¾ výšky zelené houby.
 • Přidejte i vrchní krabičku s drobnými otvory, abyste získali mikroklima skleníkového prostředí.

Vánoční versus velikonoční kaktus: Mezi rozdíly v péči patří například i frekvence zalévání a pokojová teplota

 

Nyní už zbývá, abyste trpělivě čekali, a přitom rostliny průběžně kontrolovali, zdali se neobjevují plísně nebo hniloba. A také čas od času dolijte trošku vody, ale ne tolik, aby voda dosahovala až na povrch houby. Houba vodou nasákne, což bude k vytváření kořenů stačit. Nejprve by se měly objevit pupeny a malé lístky a později kořenový systém.

Jak se bude orchidejím ve vašem malém skleníku dařit

Na webu GardeningABC je uvedeno, že celý proces rozmnožování z odkvetlých stonků by měl trvat asi 10 týdnů, tehdy budou nové rostlinky připraveny k přesazení. Poznámka: rozmnožovat orchideje můžete také pomocí plastové lahve naplněné keramzitem, do něj usaďte připravené řízky ze stonků. Anebo použijte vyšší vrstvu mechu – na něj stačí řízky pouze položit. Vodu dolejte také jen do ¾ hmoty.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]