Výživné hnojivo zařídí bohatou úrodu jahod. Spolehlivě pomohou kopřivy a droždí

Fotografie: Dietmar Rabich / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Jahody na záhonku nemusí pro vaši domácnost znamenat další „hladový krk“. Vyživte je efektivně za pár korun hnojivem ze zbytků.

Jahody krmené umělou výživou z pultu zahradnických potřeb se mnohdy svou (ne)chutí vyrovnají těm dováženým z druhého konce světa, které najdeme v supermarketech. Dopřejte svým jahodám plnohodnotnou krmi, na niž vám postačí to, co najdete doma.

Zapomeňte, vážení, na jahody mražený…

Čerstvé jahody jsou zkrátka lepší. Chutnají prostě skvěle, a to už od pravěku, kdy si jimi nacpávali břich lidé v době kamenné. Původně se však jednalo o jahody rostoucí volně, ty, které pěstujeme dnes na zahrádkách, vznikly až zkřížením několika druhů. Současný druh jahod, jejž pěstujeme nejčastěji, se pak jmenuje jahodník ananasový.

Přestože hlavním důvodem, proč lidé jahody jedí, je jejich sladká chuť, velmi dobře si toto ovoce stojí i z hlediska zdraví prospěšných látek. Mají vysoký obsah antioxidantů, jak uvádí portál Healthline, které prospívají srdci, dále fungují jako regulátor hladiny cukru v krvi, podporují metabolismus. Neopomenutelný je rovněž obsah vitamínů, především vitamínu C, dále B9, draslíku a manganu. Takže jak si zajistit bohatou úrodu tohoto červeného zázraku?

Rajčatové hody zajištěny: O bohatou úrodu se spolehlivě postará i měděný drát i kopřivy

Výživa pro jahůdky

Přírodní, ekologické, a přitom efektivní hnojivo vás nemusí stát téměř nic. Podívejte se, jak si ho připravit podle portálu KiloCalorii.

  • Kopřivové hnojivo – dvě hrsti kopřiv „naškubejte“ nahrubo do kyblíku, aby pustily více šťávy. Následně je zalijte vlažnou vodou a nechte týden louhovat. Přeceďte, přilijte tolik čisté vody, aby byl kbelík plný, a můžete zalévat.
  • Kváskové hnojivo – kbelík naplňte do čtvrtiny nalámaným žitným chlebem. Zalijte vlažnou vodou až do tří čtvrtin nádoby a nechte tři dny kvasit. Scezeným nálevem poté zalévejte jednotlivé rostliny.
  • Hnojivo s droždím – dvě kostky droždí nadrobte do větší nádoby a zalijte asi třemi litry vlažné vody. Přisypte 100 g cukru a pořádně rozmíchejte. Odložte na teplé místo na přibližně deset dní. Hnojivo bude připravené, jakmile zprůhlední.

A pokud máte na záhonku kromě jahod i další plodiny, vyzkoušejte třeba recept na medové hnojivo pro okurky, který jsme vám přinesli na BydlímeÚtulně.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*