Kamennou budovu z 18. století si přestavěl na elegantní a útulný domov. Trvalo mu to pouhý 1 rok

Fotografie: Jiří Komárek / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Přestavby nemovitostí, které léta chátrají, si spousta lidí vzala za své a vytvářejí si z nich své nové domovy. Mladík má tiny house ze staré kamenné budovy.

Muž ze Skotska koupil ve vesnici, v níž strávil dětství, starou kamennou chalupu, či spíš chatku, a proměnil ji na malý, ale stylový domov. Chodil kolem této budovy, která před více než 50 lety sloužila jako sklad, a přemýšlel, jak by to asi vypadalo, kdyby se zrekonstruovala a přizpůsobila současnému bydlení. Tak dlouho o věci dumal, až se definitivně rozhodl a budovu koupil. Přestavby nemovitostí, jež jsou opuštěné a už nikomu neslouží, jsou v dnešní době žádaným bytovým řešením.

Kamenná budova z 18. století

Tato stavba má dvě podlaží, uvádí web MyPositiveOutlooks. Ve Skotsku bylo tehdy zvykem, že v přízemí žila zvířata a lidé bydleli v patře. Mělo to dvě výhody – nemusela se stavět hospodářská budova a zvířatům nebylo chladno v zimním období. Budova je tedy dostatečně velká na to, aby v ní mohlo být umístěno vše, co člověk k životu potřebuje.

George Dunnett – tak se tento 28letý muž jmenoval – díky tvrdé práci zchátralou budovu zrekonstruoval za pouhý jeden rok. Ale raději od začátku. Cena nemovitosti plné plísně, bez vodovodu a elektřiny činila v přepočtu asi 1,85 milionů korun. George tu však viděl jistý potenciál, a tak se nebál do domu investovat jak peníze, tak značné úsilí. Nejprve si nechal vypracovat projekt, aby bylo od počátku jasné, kudy se bude rekonstrukce ubírat.

Průběh rekonstrukčních prací

Práce na stavbě nebylo málo. Po předchozím majiteli zůstaly jen hrubé zdi, rozbité podlahy a schodiště, které se muselo odstranit. Začalo se opravami zdí a obnovou původních krbů. Hliněné podlahy byly vyrovnány a vybetonovány. Všude byly provedeny izolační práce proti vlhkosti i proti chladu. Mezitím však stavitel zjistil, že střecha je v dezolátním stavu. A tak výdaje v souvislosti s pořízením nové střechy oproti rozpočtu pořádně stouply.

Žena proměnila vyřazenou sanitku na elegantní mobilní domov. Je vybavena i sprchovým koutem

Pak už se pomalu začal formovat interiér. Po dokončení vodoinstalačních a elektrikářských prací už tato stará budova začala alespoň vzdáleně připomínat domov. A když na stěny přibyl sádrokarton a dodal jim dokonalejší vzhled, bylo možné si představit, jak budou nové místnosti vypadat. Naprosto zlomovým okamžikem v rekonstrukci se stalo položení dubové podlahy, jež dodala budově teplo a estetickou přitažlivost. Poslední řemeslnou prací v interiéru byla instalace kovového zábradlí na dubové schodiště, sděluje web DustyOldThing.

Nový domov

George zvolil všude bílé stěny s jemným modrošedým akcentem v některých částech domu. V novém Georgově domově se nachází totéž, co ve velkých domech. Jen snad v menším provedení. Koupelna se sprchovým koutem, umývadlem a toaletou má i menší okno. Do minimalistické ložnice se vešlo lůžko s nočními stolky po stranách. Nachází se tam i menší šatník a skříňky. Pod schodištěm je umístěna neformální pracovna. Nechybí ani obývací pokoj: velká pohovka, televizor, konferenční stolek z tvrzeného skla.

V kuchyni je pracovní linka, skříňky s podsvětlením, dřez, sporák a úložné prostory. A samozřejmě nechybí lednička ani pračka. Sousedé, kteří si pamatovali, jak dům vypadal předtím, se dnes nemohou ubránit úžasu. Co bylo kdysi jen hromadou sutin, se proměnilo v moderní byt. Na BydlímeÚtulně jsme pro vás napsali také o úžasné rekonstrukci zchátralého domu ve Francii.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*