Pěstování Calibrachoa aneb rozkošná minipetúnie pro pergoly, okenní parapety, terasy a balkony

Calibrachoa nebo také million bells je úžasná pestrobarevná letnička, která už svým názvem million bells prozrazuje, že jde o kytičku zvonkovitého vzhledu. Hybridy Calibrachoa se velmi podobají malokvětým převislým petúniím, proto se jim říká také minipetúnie. Ale jsou mnohem méně náročné. Tyto překrásné letničky se hodí jak do truhlíku, tak závěsných květináčů.

Počítejte také s tím, že záplava pestrobarevných zvonkových květů bude doslova přetékat. Z barev si můžete vybrat červené, oranžové, fialové, modré, žluté, bílé a další. Je to odolnější kytka vůči měnícím se povětrnostním podmínkám i nemocem. Rostlina produkuje květy celé léto a na podzim v mírném podnebí až do prvního mrazu. Zatímco v tropech kvete v zimě a na jaře.

Pěstování million bells

Pěstovat je můžete ze semen nebo řízků. Půda by měla být dobře odvodněná, bohatá na živiny, propustná. Ideální teploty vzduchu jsou mezi 21 až 24 stupňů, snesou sice polostín, ale čím více slunce, tím lépe kvetou. Pokud budou na přímém sluníčku, vyžadují bohatou zálivku, nejlépe hned zrána nebo pak večer.

Substrát je lépe nechat mírně proschnout, teprve pak zalévat. Přílišná zálivka ohrožuje zdraví rostliny a zvyšuje se pravděpodobnost hniloby. Krátkodobé přemokření nevadí, ale kdyby dlouhodobě stála v nasáklé půdě, uhynula by. Když už se vám podaří kytku přelít, nechte nejdříve substrát proschnout, než ji znovu zalijete. Péče je velmi podobná, jako o petúnie.

V případě pěstování v plastových mobilních nádobách je vhodné nasypat na dno nejprve vrstvu cihlových štěpů. Samozřejmostí jsou také otvory na dně nádoby pro odvod přebytečné vody. Protože rostliny košatí, je třeba vysazovat je od sebe 20 –30 cm.

Hnojení

Hnojte pravidelně, každý druhý týden pomocí hnojiva specifického pro kvetení jednoletých rostlin. Při výsadbě vmíchejte do substrátu také kvalitní hnojivo s pomalým uvolňováním do půdy.

Řízkování

Ačkoliv se uvádí, že lze rostliny na zimu uložit do chladné, světlé místnosti s teplotou od 5 do 10 stupňů a jen výjimečně zalít, na jaře pak vyměnit substrát a roslinu hluboce seříznout, je lepším řešením získat z nich řízky. Ty pak vysadit a nechat přezimovat. Zbytek rostliny pak zlikvidovat. Řízkování je u těchto rostlin údajně velmi účinné.

Obrázky: gardeningknowhow, pixabay