Péče o orchideje vám přinese to, co na těchto rostlinách nejvíce milujete: něžné a půvabné květy v různých barvách a s co nejdelší dobou kvetení.
Nejdůležitějšími aspekty správné péče o orchideje jsou optimální a neměnná teplota vzduchu, dostatek rozptýleného světla, vyšší vlhkost vzduchu a hnojení. To znamená, že v místnosti, kde orchidej roste, je nutné udržovat stabilní teplotu; ta by se měla pohybovat v rozmezí 22–24 °C, ale aby najednou vyskočila o 5–10 stupňů, není vhodné. Vyšší vlhkost vzduchu je důležitá, nezapomínejte, odkud rostliny pocházejí. A světlo nemá být přímé, nýbrž rozptýlené.
Význam hnojení orchidejí
Hnojení je nezbytné pro jejich růst i kvetení, neboť jim dodává potřebné živiny. Avšak provést ho jen tak bez rozmyslu není efektivní; nesprávným hnojením byste místo zdravých rostlin mohli způsobit jejich poškození či úhyn, píše web VazhnoZnat. Zde můžete nastudovat osvědčené postupy a tipy pro hnojení orchidejí, aby vám dobře prospívaly. A ať již jste začátečník, nebo pokročilý pěstitel, můžete zjistit, jak dosáhnout toho, aby rostliny byly zdravé a plné krásných květů.
Hnojení mlékem
Hnojení orchidejí mlékem je zajímavou alternativní metodou, která může přinést řadu výhod pro tyto nádherné rostliny. Mléko obsahuje vápník, hořčík, draslík a fosfor, bílkoviny a sacharidy – látky prospěšné pro zdravý vývoj kořenů, silnější stonky, bohatší olistění a větší produkci květů. Tyto živiny podporují celkovou vitalitu orchidejí a mohou pomoci zlepšit jejich kvetení. Při hnojení je důležité mléko ředit vodou, obvykle v poměru 1 díl mléka na 10 dílů vody, aby se předešlo potenciálním problémům.
Těmi by mohla být špatná cirkulace vzduchu i vody v substrátu nebo růst bakterií, neboť samotné mléko by na povrchu vytvářelo plak. Uvedené hnojivo byste měli používat s mírou. Během vegetační sezóny jednou za 14 dní, mimo vegetační období jedenkrát měsíčně. Tato období od sebe musíte rozeznat, abyste hnojili správně, uvádějí na webu PlanterHoma. To, co je velice důležité, je průběžné proplachování substrátu čistou vodou. Zbytky mléka nesmí zůstat na povrchu. Mohly by přitahovat škůdce a podporovat růst bakterií v substrátu. Při hnojení mlékem je nutné průběžně sledovat reakci rostliny.
Nádherně kvetoucí a zdravé orchideje zajistí náležitá péče. Díky tomuto triku si poradí i začátečník
Vaječné skořápky a zelený čaj
Vaječné skořápky patří k nejoblíbenějšímu hnojivu pro orchideje, neboť jsou bohaté na vápník – ten přispívá k zachování zdraví květiny. Skořápky rozdrťte téměř na prášek a občasně přidávejte do substrátu. Někteří odborníci doporučují čas od času posypat orchidejím substrát zeleným čajem a zalít vychladlou vodou z rýže či vařených brambor. Čaj nasytí rostlinu dusíkem, vývar z obilnin a okopanin dodá fosfor a draslík. Použijte zhruba jednou za měsíc. Možná by nakonec nebylo od věci zkusit přímo zelený čaj s mlékem.
Napište komentář