Prodali vše, co měli a přestěhovali se do chatky o rozměrech garsonky. Užívají si pohodlí i přírodu

Fotografie: Depositphotos

Život v tiny house je pro někoho nutností, pro jiného potěšením a osvobozením od vysokých plateb za bydlení. A také lidi propojuje s přírodou.

Než se manželé John a Fin Kernohanovi seznámili přes internet, žil každý z nich na opačném konci Atlantického oceánu. John bydlel v Miami na Floridě v poměrně velkém domě a Fin žila v Londýně. Nejprve se na nějaký čas John za Fin přestěhoval do Evropy a k bydlení si v londýnském přístavišti pronajali člun, což se oběma dost líbilo. Jenže jak šel čas, rozhodli se manželé přestěhovat do USA.

Z Londýna do chatky v Georgii

Manželé John a Fin začali hledat ke společnému životu malou nemovitost, neboť vidina velkého domu s vysokými poplatky se jim nelíbila. A také považovali malý domek za útulnější prostředí. Nakonec prodali vše, co měli, a shodli se na tom, že se usadí v Georgii, v malé chatě s velkým pozemkem a v blízkosti lesa. A že budou žít ekologicky, mimo dosah inženýrských sítí. Svůj nový domov nazvali Milovaná chata a dělí se o ni se svými psy a kočkami, uvádí se na webu Novinky.

Nová nemovitost manželů Kernohanových byl v podstatě zahradní domek. Ten vybavili vším, jak se na praktickou i stylovou domácnost sluší. Vybavení sháněli po bazarech, a přesto se jim podařilo vytvořit velmi útulný domov. Navíc přistavěli něco mezi skleníkem a zimní zahradou, kterou vyhřívá slunce, čili se zde využívá pasivní zdroj tepla. V této interesantní části domu umístili manželé jak kuchyň, tak i vanu a jezírko s koi kapry. A tak si vlastně zřídili doslova lázeňské prostředí.

Architekt přestavěl maličký byt ze 70. let 20. století na moderní a praktické bydlení

Chatka i s pozemkem je stála 6,5 tisíce dolarů a další významnou položkou bylo zateplení a instalace elektřiny – to přišlo na dalších 6 tisíc dolarů. Takže celkové pořizovací náklady byly v přepočtu necelých 300 tisíc korun.

Příroda i udržitelnost

Co se týká udržitelnosti, začali manželé malými krůčky. Solární energie byla řešením jejich energetických požadavků. A pak byla prioritou voda. Na pozemku se nacházejí přírodní prameny a dva potoky, píše web HobbyFarms. A je tu studna. Odtud je trubkami voda rozvedena do chaty i zahrady. K tomu ještě do obrovské nádrže zachycují dešťovou vodu. Zahradu využívají manželé beze zbytku. Pěstují ovocné stromy i keře a spoustu zeleniny.

Využívají šest různých kompostovacích systémů, včetně dvou, do nichž odchází odpad z kompostovací toalety. K zálivce používají z velké části „šedou vodu“, tj. odpadní vodu z domácnosti, zejména z koupání. Aby byla pro rostliny a následné plody bezpečná, používají v koupelně přípravky bez detergentů. Manželé chovají i drůbež, zejména slepice a kachny.

 

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Beloved Cabin Homestead (@belovedcabin)

John a Fin se řídí heslem, že není důležité, jak velký prostor obýváte, ale jak ho využíváte. Jejich nadšení pro život v tiny house je zavedlo až k tomu, že si pořídili několik karavanů, jež pronajímají, aby i ostatním lidem mohli kouzlo bydlení v malých prostorách přiblížit. Na BydlímeÚtulně jsme také psali o bývalé učitelce, která si vytvořila útulný domov ze starého přívěsu.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*