Šikovný řez maliníků v listopadu zajistí bohatou úrodu. Je třeba tak učinit po procesu fotosyntézy

Fotografie: Depositphotos

Řez maliníků v listopadu je vhodný pro remontantní odrůdy. Můžete odstříhat všechny výhony, anebo jen část. Podle toho budou příští rok plodit.

Asi před dvěma týdny přestaly plodit maliníky. Tedy ty remontantní neboli opakovaně plodící. Pěstovat tyto odrůdy je skvělé, neboť si užijete chutné maliny dvakrát v roce, tedy až do pozdního podzimu. Remontanty rodí na dvouletých i jednoletých výhonech. Na loňských, tedy dvouletých výhonech se plody objeví v létě, na letošních výhonech čili jednoletých plodí prakticky až do zámrazu. Zjistěte, jak tyto maliníky prořezávat, protože právě v těchto dnech je na to ten správný čas.

Řez remontantních malin

Správně by se tyto odrůdy měly stříhat dvakrát ročně, ale někdy je těžké rozpoznat remontantní maliny od poloremontantních a letních, takže u mladších keřů postačí řez podzimní. Při neznalosti druhu by se totiž mohlo snadno stát, že si odstříháte plodonosné výhony a bude po úrodě. Podzimní řez byste měli zahájit až ve druhém roce po výsadbě a začíná se s ním v listopadu. Malinové keře by měly projít prvním mrazem, aby opadaly listy, a pak přichází váš čas, píše web Pysznosci.

Rozhodně však keře nestříhejte v době, kdy ještě není dokončen proces fotosyntézy, tedy dokud jsou listy zelené. Nejprve odstraňte suché, polámané a tenké výhonky, které keř příliš zahušťují, a výhony dvouleté. A to až u země. A také výhony starší čtyř let. Ponechte jen 3–4 letošní výhony (to jsou ty, na nichž dozrávaly maliny celý tento podzim); na těch začnou maliny plodit asi tak v polovině července. Záleží na odrůdě, počasí, lokalitě. Zjara se objeví také výhony nové, a bude jich poměrně dost. Na těch začnou maliny zrát od konce srpna zase až do prvních mrazíků.

Orchideje bohatě pokvetou i v zimě díky domácímu hnojivu. Pomůže i červená cibule a epsomská sůl

Plodnost maliníku ovlivníte vy sami

Odstraníte-li teď v listopadu výhony všechny, začnou zjara dorůstat výhonky nové. Budou sice plodit až koncem srpna, ale úroda bude poměrně bohatá, neboť se keř nevysiloval letní plodností. Takže vaše volba je následující: buď ořežete všechno (na výšku asi 10–15 cm) a budete mít jednu podzimní úrodu, ale zato bohatou. Anebo necháte pár letošních výhonků a budete sklízet dvakrát, ale obě úrody budou malinko nižší, uvádí web TopRecepty.

Nezapomeňte mladé maliníky před zimou namulčovat, a to ať maliny prořežete či nikoliv. Nejlepší je kompost, neboť z něj se budou ke kořenům průběžně vyplavovat živiny. Na BydlímeÚtulně jsme také napsali o správné péči o maliny v průběhu celého roku.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*