Přírodní hnojiva pro pěstování rajčat, která zajistí bohatou úrodu šťavnatých a chutných plodů. Připravte se na letošní sezonu včas

Fotografie: Freepik

Vlastnoručně vypěstovaná a domácí rajčata nemají zkrátka žádnou konkurenci. Chutnají daleko lépe než ty ze supermarketů. Pokud v nadcházející zahrádkářské sezóně plánujete pěstovat tuto skvostnou zeleninu, můžete načerpat inspiraci s těmito přírodními hnojivy. Díky nim budete mít bohatší sklizeň.

Přírodní hnojící přípravky, které zajistí bohatou úrodu rajčat

Aby rajčata dobře rostla a prospívala, je potřeba jim zajistit dostatek minerálních látek. Vyžadují zejména fosfor, draslík a dusík. Všechny tyto látky dodáte prostřednictvím těchto přírodních surovin:

Fotografie: Freepik
  • Dřevěný popel: zbyl vám z minulé grilovací sezóny dřevěný popel? Pak jej určitě nevyhazujte. Asi půl kilogramu popela smíchejte s pěti litry vroucí vody, nechte vychladnout a následně roztok zřeďte dalšími pěti litry tekutiny. Nyní můžete aplikovat na plodiny.
  • Kopřiva: je většinou nechtěným plevelem na zahradě. Ovšem má všestranné užití, a to nejen v lidovém léčitelství. Stane se i dokonalým přírodním hnojivem na rajčata. Stačí ji jen nasekat najemno a nasypat v okolí rajčatových výhonků.
  • Pivovarské kvasnice: asi 100 gramů kvasnic rozmíchejte ve třech litrech vody, přidejte půl šálku cukru a po zředění dalšími deseti litry ideálně odstáté vody zalévejte své pěstované rostliny na zahradě.

  • Mléko: dodá rovněž plodinám mnoho výživy. V kýblu promíchejte litr mléka s deseti litry vody a zakápněte třiceti kapkami jódové tinktury. Roztok přelijte do rozprašovače a naneste na rajčata jednou za deset dní.
Fotografie: Freepik

Další přírodní hnojiva, která podpoří růst pěstovaných rajčat

Vsadit kromě jiného můžete i na jedlou sodu. Roztok si připravte z dvou lžic sody a litru teplé vody. Poté jej pomocí rozprašovače aplikujte na rajčata. Perfektním přírodním hnojivem bude i banán, tedy respektive banánová slupka. Tu nakrájejte na menší kousky a poházejte v okolí plodin. Nasytíte tak půdu dostatkem potřebných minerálů.

V případě, že chováte na dvorku slepice, můžete být dokonce ve výhodě! Slepičí trus je totiž skutečně vynikajícím hnojícím přípravkem na rajské. Rozmíchejte jej ve vodě a zalévejte rostliny. Obdobně budou prospěšné i jemně nadrcené vaječné skořápky rozpuštěné ve vodě. A v neposlední řadě dejte šanci i vysušené kávové sedlině. Jistě jí budete mít dostatek, pakliže jste „kávomilci“.