Čisté podlahy si můžete zajistit pomocí alternativních prostředků. Může to být ocet nebo jedlá soda, ale také kokosový či lněný olej.
Také vás rozčiluje, že nedokážete umýt podlahu tak, aby byla zcela čistá, beze šmouh, aby neklouzala a ještě aby jí skvělý vzhled nějakou dobu vydržel? Už jste nakoupili celou řadu speciálních přípravků, a stále to není ono? Možná na to nejdete správně a přišel čas, abyste úklidové postupy trošku pozměnili. Když se vám drahé kupované prostředky neosvědčily, co zkusit něco levného, a ještě k tomu ekologického? Pak budou vaše podlahy čisté a lesklé.
Dlažba či linoleum
Při čištění podlah je nutné, abyste zvolili u každého materiálu ten nejvhodnější postup a správné ingredience. Nejvíce zašpiněné podlahy jsou pravděpodobně v předsíni a v kuchyni. V těchto místnostech – ze všech možných podlahových povrchů – nejčastěji převládá dlažba. A u ní můžete chemické čisticí přípravky nahradit vodou smíchanou s octem v poměru 4 : 1. Tedy čtyři díly vody a jeden díl octa, nejlépe bílého. Ten má schopnost odmašťovat a nezanechává po sobě žádné šmouhy. Obdobný účinek můžete očekávat od jedlé sody.
Ale co s dřevěnou či vinylovou podlahou
Na podlahové krytině ze dřeva se časem začnou objevovat drobné škrábance až vrypy a v těch se usazují nečistoty a mastnota. Z nich se pak vytvářejí všelijaké nevzhledné skvrny a matný povrch. Ale lze to napravit. S tímto problémem vám může pomoci lněný nebo kokosový olej. Nejprve podlahu zameťte či vyluxujte a pak ji jen mírně vlhkým mopem vytřete a následně vysušte. Možná se vám zdá, že je to dost práce, ale po hlavní údržbě olejem budete mít zase na nějaký čas vystaráno.
Celé okolí ji mělo za blázna, když prozradila, že si domů donesla 15 000 mincí. Její výtvor všem vyrazil dech
Lněný olej se používá k impregnaci dřeva, tak proč této jeho vlastnosti nevyužít i u podlah. Olej proniká do struktury dřeva, takže ho chrání zevnitř a dodává mu lesk. A navíc vytváří na povrchu ochranný film, který zabraňuje znečištění i usazování prachu s mastnotou. Neobsahuje žádné škodlivé chemikálie a k životnímu prostředí je šetrný.
Je také zdravotně nezávadný a nemusejí se ho obávat ani alergici. Na webu TheSustainableHome uvádějí, že je vhodný taktéž pro laminátové a vinylové podlahy. Nepoužívejte ho však na lakované povrchy, zbyl by na nich mastný film.
Jak byste měli postupovat
Do kbelíku si připravte teplou vodu a vlijte do ní trochu citronové šťávy pro svěží vůni a dezinfekci. Nakonec přidejte 6 kapek lněného oleje a důkladně promíchejte. Do roztoku namočte mop, vyždímejte z něj přebytečnou vodu a začněte podlahu jemně drhnout. Nestačí jen stírat jako u dlažby. Potřebujete zajistit, aby olej pronikl do škrábanců a vrypů. Nakonec podlahu pečlivě vytřete savým suchým hadrem nebo utěrkou z mikrovlákna. Nikde nesmí zůstat žádná vlhkost, aby byl povrch lesklý a beze skvrn.
Nemáte-li olej lněný, použijte kokosový. Dávkování i postup budou stejné. Na webu ApartmentTherapy doporučují k dokonalému vyčištění podlah také černý čaj. Obsah kyseliny a tříslovin pomáhá z podlahy odstranit jak nečistotu, tak i skvrny. Po aplikaci na podlahu je opět nutné, abyste vlhkost dokonale vytřeli do sucha. Na jeden litr vody budete potřebovat tři až pět čajových sáčků. Na webu BydlímeÚtulně jsme pro vás rovněž sepsali, k čemu všemu můžete vylouhované čajové sáčky ještě v domácnosti využít.
Napište komentář