Proč jsou esenciální oleje na úklid domácnosti lepší než komerční čisticí prostředky?

Vonné oleje si většina lidí spojuje s wellness pobytem. Nicméně vůně mají úžasnou moc zlepšit náladu, odbourat stres a navodit pocit klidu a pohody, proč je tedy nevyužívat i doma? Esenciální oleje však nemusíme využívat pouze k výrobě osvěžujících vůní, ale také při úklidu.

Vezmeme to hezky popořádku. Proč použít esenciální oleje k úklidu svého domu či bytu? Existuje několik důvodů. Tím prvním je bezesporu příjemná vůně. Druhým důvodem, proč po nich při úklidu sáhnout je fakt, že mají úžasnou čistící schopnost. Bezvadně odstraňují mastnotu, některé skvrny a navíc mají antimikrobiální vlastnosti. To znamená, že ničí viry a bakterie.

Díky těmto speciálním vlastnostem mohou být mnohé esenciální oleje použity jako bezpečná a přirozená alternativa za komerční čisticí prostředky plné chemie. A posledním dobrým důvodem proč sáhnout po esenciálních olejích při úklidu je skutečnost, že vám ušetří peníze. Když si vyrobíte vlastní domácí čističe, ušetříte peníze. Potřebujete pouze několik kapek do celé láhve. Takže jedna malinká lahvička esenciálního oleje vám vydrží dost dlouhou dobu. A které esenciální oleje jsou pro úklid nejlepší?

Esenciální oleje vhodné na úklid

Existuje mnoho esenciálních olejů, které můžete na úklid vašeho domu použít. Nicméně vám to trochu usnadníme a přinášíme 5 nejoblíbenějších.

  • Tea Tree – má antibakteriální, antivirové a protiplísňové vlastnosti, což je při úklidu docela slušný koktejl vlastností, které se hodí. Zvlášť teď na podzim, kde všude číhají viry a bakterie.
  • Levandulový olej – mimo antimikrobiálních vlastností má úžasně relaxační vůni. Použijte jej na čištění a provonění bytových textilií. Mimo to udržuje moly v uctivé vzdálenosti.
  • Citronový olej – výtečně si poradí s mastnotou a má rovněž antibakteriální schopnosti. Výtečně se uplatní při úklidu kuchyně. Na varnou desku, troubu, myčku nádobí, pračku, lednici (odstraňuje pachy), ale i podlahu.
  • Mátový olej – jako téměř všechny oleje má antibakteriální vlastnosti a přitom jemnou a svěží vůni. Má skvělý oživující efekt a využijete ho na jakékoliv povrchy v domě. Nejčastěji se vedle citronového používá na úklid koupelny a toalety. Skvělý je i na čištění obuvi uvnitř boty.
  • Skořicový olej – pomáhá čistit ovzduší, takže je vhodné jej rozprášit do prostoru. V době chřipek a nachlazení působí i jako preventivní opatření. Nejenže provoní váš dům, ale zlikviduje všechny neřády v ovzduší.

Obrázek: pixabay