Mějte dokonale zářivou podlahu díky starým trikům, které perfektně fungují i dnes

Fotografie: Freepik

Podlaha je základní prvek každé místnosti. Nehledě na nábytek a barvu stěny, podlaha určuje, jak to u vás bude vypadat. Proto přinášíme tipy, jak se o ni dobře starat.

Podlaha je jeden z prvků v domácnosti, který může sloužit až sto let. Není nic zvláštního vidět krásně udržované podlahy ze dřeva, které se mohou stářím datovat až do 19. století. Pokud ovšem chcete, aby i ta vaše byla krásná po tak dlouhou dobu, je nutné pro to něco udělat. Musíte vědět, jak se o svou podlahu správně postarat. Někdy si ovšem i tak nemusíte vědět rady, proto vám přinášíme pár tipů, se kterými rozhodně nic nezkazíte.

Černý čaj na dřevěné podlahy

Kyselina tříslová, jež se v čaji nachází, dodá vaší podlaze lesk. Dejte vařit středně velký hrnec plný vody a přihoďte do něj cca 5 – 6 čajových sáčků. Po dovaření jej nechte odležet na deset minut, v případě potřeby můžete dolít trochou studené vody. Zkuste na malém prostoru, zda čaj podlahu nezabarví a když je vše v pořádku, jednoduše vytřete. Tento způsob se nedoporučuje na laminátové podlahy.

Fotografie: Unsplash

Jak na laminátové podlahy

Co se týče těchto podlah, za nejlepší způsob mytí se považuje horká voda s šamponem, jelikož za sebou nebudete během vytírání zanechávat pruhy a zároveň si podlahu nepoškodíte. Bude naprosto stačit, když do vody přidáte cca dvě lžíce šamponu. Jakmile ji vytřete, doporučuje se ji usušit hadříkem či ručníkem z mikrovlákna. Pro nejlepší výsledky tento postup opakujte jednou za pár měsíců.

Na dlaždice jedině s octem

Možná vás vyděsí jeho výrazný pach, ale jakmile zaschne, tak po něm zůstane svěží a neutrální vůně. Ocet navíc bezpečně dezinfikuje a je velice účinný na mastnotu a skvrny. Smíchejte půl šálku octa na cca čtyři litry teplé vody. Teď už jen stačí klasicky vytřít. Jestliže něco půjde hůře, vezměte místo mopu hadr a přetřete problematické místo ještě jednou. Řádně vyvětrejte a máte hotovo.

Fotografie: Unsplash

Zářivý bílý mramor 

Jestli chcete opravdu zářivou mramorovou podlahu, rozhodně sáhněte po peroxidu vodíku. Nejen, že vaši podlahu prosvětlí a rozzáří, ale je úžasný na skvrny jakéhokoliv druhu. Pro celkové umytí podlahy jej smíchejte se solí v poměru 6:1, přidejte do teplé vody a klasicky vytřete. Pokud máte nějaké nepěkné skvrny, u kterých máte strach, že nepůjdou umýt, tak na ně čistý peroxid nalijte, nechte působit přes noc a vytřete.

Zdroj: Goodhousekeeping