Větrat v zimě lze i bez zbytečných tepelných ztrát. Ideální je vytvořit průvan na 5–10 minut

Fotografie: Depositphotos

Pořádně vyvětrat je nezbytností i v zimních měsících. Musíte na to jít ale chytře a zvolit nejefektivnější způsob, který ušetří peníze.

Správné větrání během zimních měsíců je nezbytné pro udržení zdravého prostředí v domácnosti. Jak uvádí server Kobieta, předchází se tak vzniku plísní, ale třeba i zvýšené koncentraci oxidu uhličitého, který může způsobovat únavu nebo bolesti hlavy. Obzvlášť s rostoucími cenami energií určitě nikdo nechce „topit pánu Bohu do oken“. Podívejte se proto, jak efektivně větrat s minimem tepelných úniků.

Pravidelně větrat je potřeba i v zimě

Během běžných činností, jako je vaření nebo sprchování, se zvyšuje vlhkost vzduchu v interiéru. Pokud není tato vlhkost pravidelně odváděna, může docházet ke kondenzaci vody na studených plochách a následnému vzniku plísní, které oslabují imunitu a mohou způsobovat alergie. Při dýchání zase produkujeme oxid uhličitý. V nevětraných místnostech se jeho koncentrace zvyšuje, což může vést k únavě, ospalosti a poruchám pozornosti.

Pokud chcete v zimě větrat efektivně a zároveň ušetřit co nejvíce energie, zapomeňte na mikroventilaci. Ta nemůže zajistit dokonalou výměnu vzduchu, přitom při ní uniká zbytečné teplo. Ideální tak je větrat místnosti krátce, ale při plně otevřených oknech. Před větráním můžete krátkodobě stáhnout kohoutky u topení. Poté otevřete okno dokořán. Dobré je vytvořit průvan otevřením protilehlého okna. Jak uvádí web Marianne, ideální je takto větrat 5–10 minut, třikrát denně.

Díky japonské metodě prádlo uschne rychleji. Klíčem je vhodné rozmístění oblečení

Hlídejte vlhkost vzduchu v místnostech

Docílíte tak rychlé výměny vzduchu bez výrazného ochlazení stěn a nábytku. Vlhkost vzduchu v interiéru by se měla pohybovat mezi 40–60 %. Určitě se vyplatí pořídit si do interiéru vlhkoměr, který je dnes běžně dostupný. Vlhký vzduch je náročnější na ohřev než ten suchý. Pravidelným větráním snižujete vlhkost vzduchu, a tím i náklady na vytápění. Dávejte si však pozor, přesušený vzduch také není pro dýchací cesty tím nejlepším.

regulace topení
Fotografie: Freepik

Ideální doba na větrání je brzy ráno a také před spaním. Při čerstvém vzduchu se vám bude lépe usínat. Pokud bydlíte ve městě, je výhodou večerního větrání, že vzduch již neobsahuje vysoké koncentrace škodlivin. A ještě jedno upozornění – větrání se vyhněte při zhoršené kvalitě ovzduší, když vaše bydliště pohltí smog. Na BydlímeÚtulně jsme rovněž psali, jak výrazně ušetřit za vytápění. Naučte se, jak správně pracovat s termostatem.

Zdroj: Marianne, Kobieta

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*