Účinné domácí hnojivo, za které se odvděčí každá rostlina: Důležitou roli hraje i droždí a ocet

Fotografie: Hellahulla / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Sazenice nerostou, když nemají odpovídající pěstební podmínky. Nejprve jen stagnují, pak začnou uvadat a nakonec docela zajdou. Pokud neuděláte nápravu.

Někdy se stane, že vysázíte nové sazenice, a ty prostě nerostou. Může jít o trvalky, pokojové rostliny, rajčata i okurky, ovocné i okrasné keře, a dokonce i stromky. A nejen, že nerostou, ale časem začnou i vadnout. Každý případ by se sice měl řešit individuálně, ale obecně lze říci, že rostliny nemají živiny. Když vidíte zavadlé mladé sazeničky, první, co vás napadne, je to, že nemají dostatek vody. A tak zaléváte, zaléváte, a rostlina vám přitom může uhnít. Lepší bude připravit domácí regenerační nálev, který dokáže mladé rostliny posílit a stimulovat jejich růst.

Půda bez živin

Pokud ve vaší půdě chybí živiny, je jasné, že sazenice nerostou a některé z nich mohou i zahynout. Zejména u trvalek, stromů a keřů se stává, že zapomenete rostliny pravidelně přihnojovat, zarývat k nim kompost nebo zapravit do půdy granulovaný hnůj. Není-li v půdě dostatek živin, rostlina stagnuje. Sazenice totiž potřebují dostatečné množství živných látek právě na počátku růstu, kdy byly obvykle přesazeny z pěstebního květináčku nebo šlo o rostliny prostokořenné.

Co se týká organických statkových hnojiv, bylo by vhodné je kolem rostlin zapravit asi tak jednou za tři roky. Stejně tak kompost. Hnůj musí být dostatečně uleželý a kompost vyzrálý. Jedná-li se o výsadbu prvních jarních sazenic, měl by být záhon prohnojen už na podzim; v případě výsadby podzimního česneku přidávejte chlévskou mrvu do půdy už koncem léta. Na webu EverGreenSeeds uvádějí, že někdy mohou vaše sazenice přestat růst, když je napadnou škůdci nebo choroby.

Vhodné hnojení jahod je klíčem k vypěstování bohaté úrody. Poslouží i hnůj a kávová sedlina

Domácí posilující roztok

Roztok pro posílení sazenic připravíte snadno a z ingrediencí, které máte doma. Nachystejte si deset litrů vody pokojové teploty, jednu lžíci octa a 50 gramů sušeného droždí. Vše promíchejte a pak postavte na tmavé místo. Nechte tak dva dny, aby proběhl fermentační proces. Následně přilijte ještě 5 litrů vody a opatrně sazenice zalijte.

U maličkých sazeniček tak můžete činit v malých dávkách po tři dny, u větších sazenic normálně zalijte. Kvasinky uvolňují dusík, vitamíny i minerály, jak uvádí web FarmerValley. A to všechno pomáhá poměrně rychle posílit kořenový systém a podpoří se aktivní růst sazenic.

Neroste a neroste
Fotografie: Pixabay

Pokud ani po této kúře se sazenice nevzpamatují, zvažte, jestli jste je vysadili do vhodné půdy. Těžká a jílovitá půda je nepropustná, stále studená a zavlhlá a takové podmínky snesou jen málokteré rostliny. Na druhé straně je-li půda příliš písčitá, žádné živiny se v ní neudrží, všechno s vodou odteče. Chyba by také mohla být v nesprávném pH půdy – může vykazovat jinou chemickou reakci než tu, kterou daná rostlina potřebuje. Na BydlímeÚtulně jsme také napsali o tom, jaké rostliny byste měli pěstovat ve stinných zákoutích zahrady.

Zdroje: FarmerValley, EverGreenSeeds

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*