Ve stinných zákoutích zahrady lze také pěstovat rostliny

Ne každý z nás má to štěstí, že jeho zahrada je vždy celá zalitá sluncem a umožní mu pěstovat všechny rostliny. Většina z nás má zahrádky a zahrady, jejichž některé části jsou téměř po celý den zastíněné. To ale může být například v horkém létě velká výhoda, neboť posezení ve stínu může být velmi příjemnou relaxací.

Dnes pro vás máme několik typů na rostliny, kterými můžete tato stinná místa ještě více zpříjemnit, a vytvořit si tak krásné zákoutí. Rozhodně totiž není pravda, že všechny rostliny potřebují ke svému životu dostatek slunce.

Náprstník

Jednou z nepřehlédnutelných rostlin, která má ráda polostín, je náprstník. Svou výškou a barevností svých květů je často jednou z nejatraktivnějších květin na zahradě. Český název náprstník je odvozen od typického tvaru jeho květů, které připomínají náprstek. Jen pokud máte malé děti, dejte si pozor na to, že náprstník je jedovatý.

Konvalinky a rododendron

Konvalinkám se bude dařit ve vlhkých stinných místech pod vysokými stromy, to jsou totiž podmínky, ve kterých v přírodě přirozeně rostou. Pokud se vám na zahradě uchytí, můžete se těšit z jejich krásné omamné vůně a navíc se o ně nemusíte vůbec nějak starat, jsou velmi nenáročné. Jedním z keřů, který na jaře a v létě zdobí nádherné pestrobarevné květy a který má rád stín, je také rododendron. Můžete ho rovněž vysadit například pod korunami vzrostlých stromů.

Čemeřice

Pokud jde o malé rostliny, skvělou volbou jsou čemeřice. Jde o nenáročné trvalky, které v mírně vlhké a propustné půdě po celé léto krásně kvetou. Čemeřice jsou typické svými zveličelými kališními lístky. Bývají často zelené, bílé, růžové, fialové, ale i žluté nebo dvoubarevné. Navíc po odkvetení se objeví poměrně velké, tuhé listy, které mají rovněž dekorativní charakter.

Srdcovka

Krásnou květinou, která vašemu zákoutí dodá romantický charakter, je srdcovka. Její květy tvoří růžová srdíčka, která se pohupují na tenkém stonku. Srdcovky mají rády mírně vlhkou půdu a polostín. Velmi dobře vyniknou například v případě, že je vysadíte mezi kapradiny.

Hluchavky

Pokud toužíte po tom mít vaší zahradu ve více přírodním, lesním charakteru a zároveň mít k dispozici vlastní léčivé bylinky, skvělou volbou jsou hluchavky. Nejznámější je především hluchavka bílá a nachová. Tato rostlina, která se svým vzhledem podobá kopřivě, je známá svými léčivými účinky, sbírají se její listy i květy. Blahodárné účinky má především na naše játra a ledviny, používá se jako podpůrný prostředek při léčbě zánětů močového měchýře i ledvin. Příznivě působí také na trávicí soustavu a při problémech s reprodukční soustavou.

Bohyška

Nenáročná rostlina, která je známá především pro své krásné listy. Nevyžaduje slunce ani zvláštní péči, roste a kvete tam, kde ji vysadíte. Jen je zapotřebí mít s ní trochu trpělivosti, neboť krásně barevně prokreslené listy se objevují až po čtyřech či pěti letech od výsadby.

Fotografie: Pixabay, Getty Images

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]